| nuconteaza777 a întrebat:

In ultimul timp parca am halucinatii din ce in ce mai des. Odata era seara intuneric si mi s-a parut ca un liliac mi-a zburat in fata si m-am speriat, ieri cand spalam vesela am simtit ca m-am udat la degetele de la picioare dar erau uscate, acum dimineata luam micul dejun si parca am simtit cum s-a atins cineva de genunchi dar sunt singura acasa.Ce spuneti, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| minrest a răspuns:

Draga Nuconteaza, daca tu din ipohondrie, cautarea compasiunii altora sau chiar din ignoranta, numesti aceste fenomene halucinatii, bravo tie. Dar NU sunt halucinatii. Sunt iluzii optice si tactile, mult mai slabe decat cele experimentate de unii oameni, psihic sanatosi clinic. Nu sunt totusi normale, nu sunt obinuite, la gradul asta de intensitate, si au cauze, cum ar fi privarea de somn, astenia, o stare de surexcitare cronica, sau multe altele. Cel mai probabil te-ai invatat sa te consideri nebuna, sa gasesti o placere dubioasa in asta, si atunci esti prea atenta la orice iluzie suspecta. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

S ar putea să ai anxietate,o psihotrauma. Lipsa somnului, hranirea proasta a creierului si lipsa de activitate mentală cat si oboseala psihică sau izolarea te aduc in situatia asta. Nu e nimic ce nu se poate rezolva. Mergi la sala, biblioteca, socializeaza! Consulta te si cu un medic, psiholog sau nutritionist.l!

| RobertMoon a răspuns:

Probabil ai o deficienta de vitamina B, iar asta iti afecteaza creierul incat sa ai niste viziuni ciudate, incearca sa iei un complex de vitamina B, de preferat de la Solaris, iar daca nu te faci bine du-te la medic psihiatru, el iti va recomanda altceva.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! Asta este exact ceea ce ai nevoie, și te va ajuta. http://www.sfatulmedicului.ro/......natii_7944 Răspuns câștigător?

| AlexBucatica a răspuns:

Fantome.
Dormi mai mult, probabil esti prea obosita. Am trecut si eu prin asta.

| Gabriela_Gabi_1999 a răspuns:

Sunt de parere ca poate fi o tulburare psihica sau postraumatica

Poate ca ar trebui sa te duci la un doctor

Din punct de vedere religios... iti dai tu seama ce ar putea fi

Succes