| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 1 luna jumate mi-am taiat tendonul intr-un geam, in zona incheieturii de la mana dreapta, nemaiputand sa trag degetul aratator spre interiorul palmei. Imediat a doua zi
m-am prezentat la chirurgie unde mi-a facut o mini operatie, cu anestezie locala sa vada despre ce e vorba. Vazand
ca situatia e mai complicata in sensul ca o parte din tendon s-a retras in palma si celalat deasupra incheieturii
cu cativa cm.Mi s-a facut o incizie in palma iar de la incheietura un "tunel" pe sub piele pana sa la baza degetului aratator.
Medicul mi-a spus ca operatia e reusit, am avut o atela timp de o luna pe mana, iar azi am mana libera in mare parte
nu se mai vede deloc rana! Problema care o am eu e urmatoarea! Degetul aratator mi-e amortit pana la incheietura, impreuna
cu degetul mare si cel din mijloc exact aceeasi problema! Nu pot inca sa trag nici acum degetul aratator spre interiorul palmii
decat doar sa-l misc putin. Exista vreo sansa sa-mi pot recapata functia celor 3 degete? Astept un sfat din partea voastra! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Uñas_de_Gel_Morrena_1987 a răspuns:

Da cu siguranta, dar nu oriunde in Romania, asa am patit si eu, dar dupa operatiesi-a revenit degetul meu ...Mai cauta informatii la clinicile private ...Succes si sanatate