| george82 a întrebat:

In urma cu 3 ani am facut o criza egala cu cele de epilepsie(eram stresat, ma parasise sotia, lucram 15 ore continu, lipsa de bani si altele) de atunci fac crize saptamanal.Doctorii au zis ca nu e epilepsie dar nu mi-au dat un verdict. Iau tratament zilnic, ce sa am de nici doctorii nu stiu, as putea sa-mi revin? la 28 de ani am doar 57 kg, sunt anemic, nu am pofta de mancare, ma enervez de la orice si pe deasupra nici nu ma pot lasa de tigari.De ce ca vointa e in mare lipsa la mine, sunt deprimat total. Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Totul porneste de la cap
incearca sa gandesti pozitiv, miscari in aer liber si consulta un psiholog, iti va fi de mare ajutor

| cutache a răspuns:

Nu pot sa cred ca te dai batut la 28 ani, posibil sa ai crize de spasmofilie, trebuie sa faci plaja multa, baie in aer liber, calciu+de si asculta o muzica care te face sa uiti de cotidian.eu fac asta si reusesc cu Queen. U2, Coldplay...Gindeste pozitiv orice ar fi si o sa atragi in viata ta numai lucruri bune, e criza, traiesti in Romania, esti singur si ce daca...

| idanna a răspuns:

Daca ai doar 57 de kg fa-ti analizele, si mai ales lasa-te de tigari! Aceste simptome le-a avut si unchiul meu si s-a lasat complet de fumat. Chiar daca ai necazuri, te-a parasit sotia, etc...nu trebuie sa fii pesimist...esti tanar viata merge inainte si ocupa-te de sanatate ca e mai importanta. Iar daca lucrezi 15 ore pe zi cat crezi ca vei rezista...sau ti-au promis aia o statuie? Glumesc!
Bafta si multa sanatate...hai, ca stiu ca ai vointa!

| andreea89 a răspuns:

Cum de ti-ai dat tratament daca nici nu stiu ce ai, fara un diagnostic concret banuiesc ca nu e posibil.consulta si alti medici si renunta la tratament pana nu gasesti cauza, pentru ca e posibil ca tratamentul sa nu -ti priasca, chiar daca e bazat pe antidepresive sau ce ti-o fi dat tie.parerea mea este ca boala se afla doar in mintea ta si pe care tu ti-o creezi. e normal ca dupa multe ore de nesomn, tigari in prostie, fiind si anemic, deprimat, sa cedezi psihic si fizic.incarca-te cu ganduri pozitive, incearca pentru inceput sa lasi grijile si sa incerci sa te bucuri de viata si de ttot ce ai.in cazul in care n-ai nimic sau crezi asta, construieste-ti o lume a ta, aduna toate lucrurile pe care ti le doresti.eu in cazul tau as incepe cu o dieta sanatoasa, multe ore de somn si mai ales cu o gandire pozitiva.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Un concediu este bine venit, mergi si la un medic endocrinolog pentru dozarile hormonale si un nutritionist pentru o dieta.
Sanatate.
Pa, pa.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| max249 a răspuns:

Suntem un ONG nascut din dorinta de a le fi respectat dreptul la informatii, optiuni si din necesitatea de a da oamenilor raspunsuri pertinente la câteva din cele mai frecvente intrebari referitoare la aceasta boala. Suntem o organizatie non-guvernamentala, apolitica si umanitara, alcatuita din persoane fizice. Membrii asociatiei pot fi: bolnavi de EPILEPSIE membri ai familiilor acestora, intretinatori ai bolnavilor de EPILEPSIE,cadre medicale specializate, interesate de domeniul EPILEPSIEI, organizatie axata pe advocacy pentru promovarea si apararea drepturilor persoanelor bolnave de EPILEPSIE. ASPERO s-a infiintat ca ONG in Septembrie 2011 pentru a da o voce legitima si puternica bolnavilor de EPILEPSIE si a va reda speranta si increderea intr-o "reala normalitate" a vietii copilului dumneavoastra, total diferita de ceea ce din considerente psihice si afective inseamna pentru dumneavoastra in present normalitatea impusa de limitele bolii. Impreuna vom invata sa strabatem pas cu pas drumul greu al cunoasterii EPILEPSIEI, sa ne dovedim noua si celorlalti ca nu avem de ce sa ne simtim rusinati si, in nici un caz copilul nostru (membrul familiei =bolnavul) nu se incadreaza in categoria persoanelor RETARDATE datorita situatiei traumatizante cauzate de conceptiile depasite din sistem si dezinformarea acestei boli. Membri fondatori si diversi medici de specialitate, oameni cu experiente de viata si profesii diverse, au decis sa contribuie la ridicarea standardului de informare si control pe care il au in Romania parintii (oamenii) in general si bolnavii in special, in scopul de a alinia Romania la standardele europene. CE FACEM SI CE VOM FACE Promovam si aparam drepturile bolnavilor cu epilepsie din Romania, drepturi ce sunt prevazute atat de legislatia europeana cat si partial de cea nationala.Vom initia campanii de informare, facem demersurile legale necesare pentru a inbunatatii sistemul medical din Romania, stimularea cercetarii in domeniul epilepsiei, destigmatizarea bolnavului de epilepsie. Consiliem familiile si actuali bolnavi atunci cand institutiile statului nu asigura informatii complete. Oferim solutii iar strategia noastra este intotdeauna bazata pe parteneriate nu pe conflicte. Dorim sa conlucram impreuna cu statul ci nu impotriva statului in rezolvarea problemelor ce umbresc problemele acestor bolnavi . Scopul si obiectivele asociatiei il constituie apararea intereselor si drepturilor bolnavilor de epilepsie -tratament adecvat, protectie sociala si integrarea bolnavilor in societate (popularizarea bolii si consecintele ei,ajutor in caz de criza,accesul la noi medicamente si metode de tratament, destigmatizarea bolnavilor de epilepsie. Ajutorarea in obtinerea facilitatilor ce le revin de fapt si de drept in mod organizat. Oferirea de sprijin medical, profesional social si educational la persoanele cu epilepsie precum si acordarea de consiliere si suport persoanelor care sufera de aceasta boala. Pt mai multe detalii te asteptam cu e-mail pe adresa apero_01@yahoo.com