| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

In urma cu 4-5 ani,din ce țin minte,la un antrenament la fotbal extrem de solicitant am simțit o durere groaznica in zona inghinala și o lipsă de forta în piciorul respectiv (era primul antrenament de după perioada sarbatorilor de iarna, era foarte frig). Dupa acel eveniment,din câte țin minte nu am făcut pauza, iar săptămâna viitoare am mers din nou la antrenament, după câteva minute sau zeci de minute apărea durerea și lipsa de forță în picior.
Aceste simptome au continuat tot restul campionatului fiind nevoit să trag de mine la propriu (Da, știu că e vina mea și trebuia să merg la medic și să fac repaus, dar na la 14-15 ani,nebun după fotbal nu mă gândeam eu la accidentări și la riscuri.)
Revenind în prezent,durerea in timpul meciurilor a dispărut,dar am rămas cu un "handicap", adică: piciorul respectiv (dreptul),daca fac anumite mișcări sau o simpla rotație a piciorului se aude un pocnit continuu,iar pe langa asta,spre exemplu daca stau in pat intins eu nu pot pune piciorul (laba piciorului) drept peste genunchiul stâng (pe lateral),practic mă oprește ceva din zona inghinala sa mai pot aduce piciorul in zona aceea.
Sper că se înțelegeți ce am descris mai sus și să nu râdeți de explicațiile mele date din topor? Stiu că e vina mea și eu o să trag dacă e ceva grav,dar asta e,de-abia acum mi-a venit mintea, cum se zice.
O sa merg la medic după ce o trece nebunia asta cu Corona, dar până atunci aș vrea ceva sugestii. Ce credeți că ar fi? Poate ați avut și voi ceva asemănător, daca necesită ceva operație, daca pot trăi și cu aceasta problema pe termen lung fara a avea probleme etc. Vă mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu ai facut incalzire inainte de efort si e bine sa NU te fortezi la maxim, asa cum te exprimi tu, niciodata. Adica faci ceva la maxim daca viata ta depinde de asta, asltfel nu are rost sa ti-o risti. Tu esti in crestere si este posibil ca nici un medic sa nu-ti gaseasca NIMIC in neregula. Mergi la sala, mananca echilibrat, poate inainte de efort ar merge si putin ajutor de la sucuri care sa echilibreze mineralele din corp. Sa NU folosesti energizante!