| GheorgheGino a întrebat:

In urma cu 5 ani am avut varsat de vant si de atunci am un ganglion la ceafa aproape de ureche. La atingere este tare si nu se misca stanga dreapta, momentan nu pot ajunge la doctor, e ceva grav? Am doar unul singur

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MagicOneT a răspuns:

Eu am 3 ganglioni pe toata circumferinta gatului, medii ca marime, medicul mi-a spus ca sunt inofensivi, dar este bine sa fie tinuti sub observatie, adica, o ecografie o data la un an pentru a vedea evolutia lor. Daca nu doare sau nu te incomodeaza, nu e nicio urgenta, dar ar fi bine sa te duci macar la medicul de familie.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

În cei 5 ani nu ai fost niciodată la medic să vezi ce-i cu acel ganglion?

| GheorgheGino explică:

De precizat ca ma doare urechea stanga si usor gatu in partea stanga, de spus ca am si o pozitie usor incorecta pentru gat

| GheorgheGino explică (pentru GheorgheGino):

De completat ca am toate analizele bune