| sweetys a întrebat:

În urma unei întrebări puse și a unor răspunsuri am început sa îmi masor glicemia. Problema este ca îmi variază de la o zi la alta, este logic sa varieze în funcție de ceea ce am mâncat. Dar cât ar trebui sa varieze în mod normal? Am găsit doar la diabetici răspuns. Ieri am avut 85 și azi 95, mi se pare o diferență destul de mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mie nu mi se pare ceva ingrijorator sa varieze atata timp cat esti in valorile normale.
Iar cand mananci variaza mult e logic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde si de dieta da si de cat faci miscare. Atat timp cat e in limite normale nu ar fi problema ca variaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa nu ramana raspunsul meu incomplet... banuiesc ca ti ai masurat glicemia de fiecare data dimineata fara sa fi mancat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt valori bune. Nu are rost sî îți pui aceste probleme. Depinde de ce ai mâncat ieri, câtă mișcare ai făcut.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Măsurarea glicemiei se face dimineața, pe stomacul gol (pe nemâncate). pentru valori exacte.
E normal să crească după ce mănânci, fiindcă alimentația influențează nivelul glicemiei.

| sweetys explică (pentru floresdemayo):

Dimineața pe stomacul gol am masurat-o

| alina2k18 a răspuns:

Ai respectat aceleasi ore de somn si pauza alimentara?
Ca daca nu e normal sa ai aceste valori diferite.

| Zuzu1991 a răspuns:

La o glicemie asa de scazuta, e normal sa varieze in draci in momentul in care mananci ceva carne sau dulce