| AriaMontgomery a întrebat:

In urma unor teste am fost depistata de candida, este nevoie sa ma duc iar la ginecolog. Vreau sa spun ca nu as putea sa ma duc la farmacie si sa ii spun sa imi dea ceva pentru candida? Si ce as putea sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Amesteca doua linguri de otet alb cu un litru de apa plata si foloseste-l pentru spalaturi vaginale. Repeta tratamentul de doua ori pe zi timp de doua zile. Vei vedea rezultatele aproape imediat.
Te pup!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai putea...

Şi vei obţine o candidoză RECIDIVANTĂ/cronică, sau vei avea alte COMPLICAŢII!

"Cea mai severa manifestare a candidozei este candidoza invaziva diseminata hematogen (prin sange), denumita uneori candidoza sistemica acuta.

Candida albicans poate afecta tractul sistemele gastrointestinal, pulmonar, renal/urologic, reproducator si cutanat/exocrin. Toate varstele sunt susceptibile la candidoza diseminata hematogen, dar nou-nascutii prematri prezinta in mod special un risc crescut.
Complicatiile candidozei pot fi foarte severe, Candida albicans diseminandu-se in intreg organismul afectand organe vitale cum sunt creierul si inima." - SURSA :
http://www.contraboli.ro/candida-albicans-si-candidoza-vaginala/

Vezi alte complicaţii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......ndida.html

http://www.napocanews.ro/......ndida.html

REFĂ un control ginecologic la ALT ginecolog + test de secreţie vaginală, apoi, după ce se confirmă candidoza, REVI cu un mesaj ( eventual în privat ) şi îţi recomand un anumit tratament ( ovule + cremă externă + irigaţii vaginale ) - în funcţie de ce tratamente ai mai făcut ( sau de ce ţi se prescrie acum )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| foxsilver a răspuns:

Sfatul meu este sa nu eviti vizita la medic, deoarece tratamentul este in functie de locatia infectiei, in plus, doar medicul iti poate prescrie doza necesara de tratament, bineinteles si perioada necesara administrarii.
Inainte de a face un pas gresit, iti recomand spre citire acest articol:
http://www.sfatulmedicului.ro/......dida_10760

| user5493 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un medic ginecolog.

| raducu1205 a răspuns:

Ai putea lua yeastrol. Sper ca te-am ajutat. http://www.yeastrol.ro/? gclid=CIKSnoqAhLcCFYhf3godVScA6w