| DanielDanny a întrebat:

In afara de psiholog, unde mai poti merge sa iti faca "analize la cap"?

Adica sa te consulte, testeze daca e cazul sa iti des un diagnostic cum ar fi ADHD, ADD, OCD, depresie, etc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Sophieka, alo, madam! Pai daca ma pui la ignore, de ce ma mai contactezi prin felicitari?! Ori ma ignori, ori te joci de-a v-ati ascunselea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La psihiatru

| doctorandus a răspuns:

Sa stii ca doar medicii pun diagnostice. Deci un psiholog care nu e medic n-are dreptul sa puna diagnostice.

| Drolja a răspuns (pentru doctorandus):

Psihologii pot pune diagnosticul, de fapt de asta te si duci prima oara la un psiholog, pentru a exclude orice alt diagnostic, si a se recomanda si decide ce se va face in continuare. Ce nu poate face psihologul, in schimb, este sa prescrie retete sau medicamentatie. Si sunt sigura ca si alte chestii, insa deviem de la subiect.

Deci scara ierarhica e ceva de genul: doctor de familie - psiholog - psihiatru. Sau mergi la privat si ai scapat mai repede. De obicei, pentru depresie, nu te trimite nimeni sa-ti faci EEG sau "analize la cap"; astea pe care le-ai enumerat tu nu prea se trateaza cu medicatie decat in cazuri severe si daca clientul (adica tu) nu raspunde la consiliere sau nu vrea sa participe la sedinte. Testele tip chestionar gen PANAS, DASS pentru a determina daca esti depresiv/anxios, le vei face tot cu psihologul. Dar nu poti merge in alta parte pentru diagnostic decat la psiholog - acolo, discutand cu tine, se decide daca intr-adevar suferi de depresie, sau ai o nutritie proasta care te-a destabilizat hormonal, de exemplu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La psihiatru.

| Werrich a răspuns:

Psihiatrie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La un neurolog. E mai bine. Si investigatiile sunt mai corect interpretate decat de un psihiatru. Din cat poti sa te feresti de psihiatri. Ei din prima, ca sa aiba pacienti iti dau un diagnoastic care chipirile nu e vindecabil. Si o sa ai probleme cu serviciul sau cu angajarea.

| Sophieka a răspuns:

Imi e ca daca te va diagnostica...Vei trai toata viata ca, considerandu-te bolnav.

Trebuie sa vindeci aceasta depresie sau sa inveti sa iti gestionezi emotiile. Nu sa umbli pe la psihiatrii si sa iei pastile. Acum mai nou, majoritatea tinerilor sunt in depresie sau alte cele... Cu totii avem stari de genul uneori, dar hai sa trecem peste si sa nu fim asa sensibili.

Mai intai incearca un terapeut, caruia sa ii spui problemele tale si sa incerci sa le vindeci. Bagatul pastilelor in stomac nu iti va rezolva problemele.

Daca ai suferinte / traume, trebuie intelese, iertate si vindecate... Daca ai posibilitatea sa reduci din timpul pe care il petreci cu oameni care nu iti fac bine sau sa te muti, fa-o...Nu merita sa ajungi sa bagi in tine tot felul de substante pentru alte persoane. Trebuie sa devii puternic, nu sa ramai slab si sa iei pe pastile.

Sunt pe Youtube de exemplu, gratuit, multi psihologi si terapeuti cu videoclipuri gratuite, care vorbesc despre depresie, anxietate, frica, traume si despre orice. Sunt meditatii gratuite tot pe Youtube pentru depresie, pentru vindecari de tot felul.

Daca chiar simti ca nu mai poti, mergi la un doctor, dar daca nu, incearca mai intai alte alternative.

| Mirel4412 a răspuns:

Pentru bolile psihice exista psihiatru.

| isemilia a răspuns:

Psihiatru.