| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Încă o problemă cu gingia. De data asta, în altă parte. Mi s-a desprins o bucățică miiiiiiiică de gingie și nu știu ce să fac. Nu mă doare, dar ma jenează. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Mergi la dentist, treptat se poate infecta și nu dorești să înrăutatesti lucrurile.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Eduard619):

Problema este că, dentistul la care m-au trimis foarte multe persoane (este specialist) și mi l-au recomandat, este departe. Cele din zonă sunt închise.

| AureliusTPU a răspuns:

Du-te la dentist ca nu poti face altceva si daca nu te duci pierzi dintele dupa ce ai patit o durere mare si poti face si infectie.Eu am patit cu infectia si nu puteam sa dorm noaptea si ziceai ca am o bomboana in gura.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru AureliusTPU):

Gingia nu este de la un dinte/măsea/canin, este intre dinți, deci nu ar avea nimic de a face cu ei. Și este o bucățică foaaaarte mică, acum nici măcar nu o mai simt.

| Mmn a răspuns:

Te doare? Cum s'a intamplat, mancand, te-ai zgariat cu ceva? Conteaza mult. Ca poate fi doar un pic ciupita de la ceva dur si se reface singura. Sau poate fi o inflamarie a gingie, in care e iritata sangereaza mult, doare.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Mmn):

Nu, nu mă doare. Am mâncat, și după am simțit cum îmi atârnă ceva în gură. După am văzut.

| Mmn a răspuns:

La cabinet mare lucru nu are ce sa iti faca. Pt gingii e bine sa clatesti gura cu apa oxigenata3% diluata cu apa, ca sa nu fie prea concentrata. E bine pentru igiena si sanatatea gingiilor. Acolo unde s-a rupt o sa se refaca cu timpul, ai mai multa grija.