| SecretKiss a întrebat:

Intr-un triunghi dreptunghic de unde stim care unghi are 30 de grade? (Nu Vreau teorema: intr-un triunghi dreptunghic cateta care se opune unghiului de 30 de grade este jumatate din ipotenuza). Vreau doar sa-mi explicati cu vorbele voaste cum stim care unghi are 30 de grade.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Daca stii dimensiunea catetelor si a ipotenuzei, si se respecta raportul de 1/2 (ex. cateta opusa=7 si ipotenuza=14) atunci e limpede ca unghiul opus catetei e 30 si celalalt e 60. Succes! Sau, tinand cont de categorie, trebuie sa-ti urez sanatate?

| camy417 a răspuns:

Pai daca unu e de 90 si unu e de 60 automat al treilea e de 30(un triunghi are 180 de grade)

| Sebby a răspuns:

Poi iti dai seama pentru ca unul va avea 90 si e ca un L iar celelalte vor avea 30 si 60 de grade si se vede diferenta ala mai mic e de 30 thinking

| ingerashmikutz a răspuns:

Pai. ar fi triunghiul abc cu unghiul c de 90 de grade si unghiul b 30 de grade atunci rezulta din teorema unghiului de 30 de grade lature MP= NPsupra 2 si vezi cat itida. daca ai inteles...