| Laiyla a întrebat:

Intreb pentru o fosta colega care nu are cont de TPU: " Am 20 ani si 1.70 - 1.73 m inaltime. Stie cineva cate calorii as putea consuma pe zi ca sa nu ma ingras? 1000 sau maxim 1500? "

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Daca are viata sedentara (la lucru sta doar la birou si acasa merge cu masina) vreo 1400-1500 de calorii.
Daca lucreaza din picioare si e putin activa, 1700-1800 de calorii lejer.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate kg are?

| Laiyla explică (pentru RAY):

Are 52 kg

| RAY a răspuns (pentru Laiyla):

E slabuta, poate manca si 2000 de calorii, dar nu orice calorie e rea, conteaza sa mancam sanatos, asta e baza

| anonimg a răspuns:

Rectific:
-sa manance ceva usor seara, sa mearga mult pe jos in pas vioi, si se va mentine. Hrana sa fie predominant vegetariana.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde de efortul sustinut, dar sub 1500 in nici un caz, nu e ok si nici nu va putea timp indelungat ca nu are cum.
Depinde si ce mananca - la calitate ma referwinking

| AliGab a răspuns:

Spune-i colegei ca isi bate prea tare capul cu nimicuri. Sa manance natural, gatit acasa si mai putina carne...intr-un cuvant sa manance mancare de calitate. nu mezeluri, nu fast-food-uri etc. In rest ar fi mai bine daca s-ar preocupa mai mult cum este in relatie cu ceilalti, nu cum arata fizic.

| ALGator a răspuns:

Depinde si de regimul de viață: sedentar muncă ușoară, activ muncă normala, hiperactiv muncă grea. Acestea dau consumul zilnic necesar plus masa corporală, consumul specific la "mers în gol".

| AltuOarecare1 a răspuns:

Pai conteaza cam cate kilograme ai pentru ca vin 30 de calorii pe killogram.Asa ca daca ai sa zicem 70 de kg ar trebui sa mananci maxim vreo 2100 de kcal.