| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata celor cu experienta in domenuil acesta.
Merg la sala de forta de o perioada mai lunga de timp si m-am gandit sa donez sange,vreau sa merg la sala incontinuare dar as vrea sa stiu daca este bine sa fac dupa ce donez sange, am citit toate cerintele pe care trebuie sa le indeplineasca donatorul si ca trebuie sa am un consum mai mare de mancare si lichide.
Ce ar trebui sa stiu in legatura cu acest lucru?
Masa musculara nu va fi afectata, va avea aceasi marime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa o faci dar dupa donare 2 zile trebuie sa stai fara sa faci mult efort fizic apoi reiei activitatea. Inainte de donare trebuie sa dormi si sa mananci bine daca dormi rau noaptea mergi ziua urmatoare.

| DudiDudi a răspuns:

Nu te afecteaza cu nimic, sangele se reface in 3 5 ore dupa ce ai donatm dar ai sa te simti putin ametit in acea zi. de a doua zi poti sa iti reei activitatea nu mai simti nimic, spun asta din propria experienta, am donat saptamana trecuta, iar masa musculara nu.ti va fi afectata ba din contra organismul tau va fi curat si chiar mai sanatos.