| prodan90 a întrebat:

Intrebare ochelari sau operatie cu laser? Deci eu din nastere am dioptrii 2 si 1, 5 la celalalt ochi, nu mai stiu daca cu plus sau minus pentru ca nu am purtat niciodoata ochelari, doar asa cate un pic prin casa.Nu am iesit cu ei in public pentru ca nu imi place cum imi sta, ma vad si simt cam tocilar.As vrea sa ma duc la un Job mai bun dar acolo am nevoie de o vedere buna, asa ca va trebui sa aleg ochelari sau operatie.Voi ce ma sfatuiti sa fac? Am banii pentru operatie 4100 lei dar m-ar tenta si o pereche de ochelari finuti, care sa imi vina bine si sa fie mai putin vizibili (rama asa mai camuflata, culoarea pielii dar nu stiu oare gasesc? In oras nu am gasit nicaieri, iar doamnele de acolo nu asteapta dupa tine sa probezi toate cele 100 perechi). Cineva si-a facut operatia? Merita? Cat oare are garantie? 10-20 de ani, pe viata? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca te califici pentru operatie si ai 40 de ani, atunci vei vedea perfect toata viata nu 2 ani cat spui tu sau zic unia pe aici.
Dar cel mai bine sau mai in masura sa iti spuna este medicu.Eu aici am fost si asa au zis, te opereaza si toata viata nu mai este nevoie de ochelari, dar eu nu am avut niciodata probleme cu ochii.
A fost un prieten care poarta ochelari de f mult timp si i-a spus ca nu se califica, pentru ca are retina f subtire si nu au cei face.
Nu stiu acolo in RO daca va taxeaza pentru consultatie dar aici e gratis, desi te pune si te verifica la vreo 4 aparate,asta o face un asistent,cu doctoru nici nu vorbesti daca asta ce-o fi asistent sau tot doctor care verifica nu spune da ori ba. Daca iti spune ca nu esti pentru asa ceva nici nul mai vezi pe doctor,dar aceasta verificare este moca, chiar daca te trimite acasa.
Se pare ca in ro totu se plateste, de aia nici nu au asa clienti, cum sa iti faci clienti daca tu ceri bani pentru orice.
Nu stiu ce investigatii iti fac aia, aici nu dureaza decat poate vreo 30 de minute si ala deja stie cum sta treaba.
Daca se plateste acolo consultatia atunci asta e dai 450 de lei si stii cum sta treaba, pe viitor stii daca sa-ti iei gandu sau mai tarziu sa mai faci sau nu daca esti ok.Stii ce nu am intrebat aici? Daca este o varsta maxima pana la care sa iti faca operatia asta, desi nu as crede.Stiu parca ca a zis trebuie sa ai peste 18 ani, dar nu a spus o limita in sus.

Ce spui tu ca ai asa are si prietrenu asta al meu dipotriile alea, i-a spus ca daca ar fi avut retina normala n-ar fi fost nici o problema l-ar fi facut sa vada 20/20 pentru toata viata.Dar asa a aflat si el ca are retina subtire si este o chestie genetica, asa i-a spus.
Ma mir cum de alti doctori la care a mers pentru ochelari nu i-a zis nimic despre asta.Dar cum am spus te verifica cu vreo 4 aparate destul de sofisticate.
Am inteles nu-ti place sa porti ochelari, sincer nici mie, plus de asta cu ochelarii daca ai pe aia pentru departare si daca te uiti aproape sa citesti ceva stai ca nu vad laughing stai ca trebuie sa pun alti ochelari si etc.
Operatia asta e buna, dar uite ca se pare trebuie sa fii si tu ca organism cat de cat in regula.
Ce pot sa iti mai zic, am alt amic s-a operat acum vreo 7 ani,la un colt de strada, nu aici unde am fost eu sa intreb ditai clinica, daca nu ma insel astia is ce au facut primile operatii la ochi, in sf deci amicu asta s-a dus si s-a operat doara la un ochi ca doara ala avea probleme si a spus ca vede f bine, dar nu 20/20 pentru ca el avuse ochiul ala nu grav f grav, am uitat cea spus ca avusese.
Apoi operatia asta la ochi se pare a evoluat destul de mult acum, fata de in trecut, acum sunt mult mai experimentati, stiu mult mai multe.

Deci asta e dai banii aia verifici si macar stii ce urmeaza sa faci.Bafta oricum.

25 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un coleg de-al meu din liceu si-a facut, avea vreo -5 dioptrii. A scapat de ochelari, vede perfect. El si-a facut la turci, e totul binisor peste Romania la faza asta. Si nici nu te costa cu mult mai mult, tot cam ~1.xxx EUR dai, in asta fiind incluse si vreo 3 zile de cazare. Depinde, poate s-a mai schimbat treaba, el s-a operat acum vreo 10 ani. Ia si te intereseaza...

| vmalex21 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Turcia ar fi ultima tara in care m-as duce sa ma opereze si mai ales la ochi.Nu neg profesionalismul unor medici turci dar parca as avea o reținere.Si apoi daca ai probleme ce faci? Te urci in tren/avion si fuga in Turcia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vmalex21):

Tu ai vazut in ce consta mai exact operatia asta? Nu ai ce probleme sa ai dupa daca fix atunci totul e ok.

| vmalex21 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai idee macar cam cate feluri de operații pentru miopie exista? Din întâmplare... urmez o scoala de asistenti medicali in strainatate, am avut inclusiv sectia Oftalmologie si am aceeasi problema cu ochelarii, deci nu sunt un simplu bagator de seama.Cand am întrebat unul din medicii care mi-a propus operatia daca isi asuma nereușita ei mi-a spus că nu poate si ca exista si cazuri de eșec iar înainte de operație va trebui sa semnez ceva prin care imi asum asta.Un al prieten cu diopitrii de -8.00 s-a operat si a ajuns sa aiba -1.50 după operație.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vmalex21):

Wow, mi se pare extraordinar de la -8 sa ajungi la -1. La -8 fara ochelari practic vezi doar o bluruiala... P.S. Asta cu posibilitatea esecului e si la apendicita, insa la miopie sansele de reusita in general stiu ca sunt foarte mari. Bine, depinde de la caz la caz.

| prodan90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta și fac mă interesez dar din păcate cu el nu pot vb așa că intreaba-l tu pentru mine te rog : vede bine și după 10 ani? Ce dioptrii are acum? Mulțumesc!

| prodan90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am -1 și -1, 5, merita? Cat mă ține? Ce garanția o sa am că o să văd perfect și după 1-2-10 ani? Că pentru câțiva ani nu se prea merita.

| prodan90 explică (pentru vmalex21):

Eu am -1 și 1, 5.Intrebarea e: merita sa o fac? As face-o daca cineva mi-ar garanta că 10-20 o sa vad perfect.Nu îmi place să port ochelari, m-am ferit toată viața de aragaz cu 4 ochi.Probabil o sa îmi pun lentile de contact, dar totuși de merita sa dau 43 milioane lei vechi ca să am dioptriile 0 pentru cat timp? Asta e intrebarea,.Că daca as da 43 milioane pentru 1-2-3-4-5 ani atunci clar că Nu Se Merita!

| prodan90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am dioptrii -1 și -1, 5 și mă costă 4300 lei.Se merita? Cine îmi dă garanția că pot vedea perfect măcar 7-8-10-15 ani? Că dacă dau atâția bani pentru 1-2-3-5 ani, atunci nu merita. Daca cineva îmi dă garanția că văd perfect măcar 8-10 ani, atunci aș face-o.

| prodan90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am dioptrii -1 și -1, 5 și costă 4300 lei.Cat o sa vad perfect după această operație? 1 an? 2? 10? 20? Asta mă interesează, pentru că nu aș putea să dau atâția bani ca după 2 ani sa vad tot mai rău.

| vmalex21 a răspuns (pentru prodan90):

Niciun medic nu iti va garanta asa ceva.De fapt tratamentele medicale nu au garantie.Eu am dat câteva mii de euro sa imi fac niste dinti.Stii cat am,, garantie,,? 2 ani!

| vmalex21 a răspuns (pentru prodan90):

Mai sus ai întrebat ochelari sau operație cu laser.Eu ti-am raspuns la prima intrebare.La a doua trebuie sa iti răspunzi singur si sa faci un raport intre riscuri, beneficii si cost ca doar e sănătatea ta nu a mea sau a lui Dumitrescu sau a altora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru prodan90):

Ar trebui sa vezi perfect pana incepe sa intervina varsta in ecuatie. Vreo 20 sau pe-acolo, probabil. Doctoru' ce zice?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru prodan90):

Nu mai are nici o dioptrie, m-am intilnit cu el acum cateva luni. Vede perfect.

| vmalex21 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cel in cauza avea miopie stabilă de cativa si fara alte boli sau afecțiuni oculare. Daca nu e stabilă te operezi degeaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vmalex21):

Da, corect. De aia nici nu se face sub 18 ani asa ceva, in general.

| prodan90 explică (pentru vmalex21):

Si dupa consultatie si investigari care costa toate impreuna 450 lei imi pot da un diagnostic? Daca am miopie stabila sau nu? si atunci trag concluziile daca merita sau nu? Am din nastere acest defect.

| prodan90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu inca ce zice doctorul ma costa 450 lei analizele si apoi concluziile, probabil vom vorbi despre o garantie, nu? daca merita? cam pe cati ani? daca nu mai sunt si alte probleme etc, nu? Daca as fi sigur ca ma tine peste 10 ani as face-o fara probleme.Am -1 si -1, 5 dioptriile la ambii ochi.

| relian a răspuns:

La operatie trebuie mai intai sa consulti un specialist sa vezi daca te califici pentru asa ceva.
Nu toti oamenii pot face operatia asta. Daca ai probleme cu retina stiu si eu sa zic ca este prea subtire, atunci nu te opereaza nimeni.
Cel mai bine este sa consulti un doctor, dar eu sincer nu mas opera decat in America, in rest nu am incredere in nimeni.
A fost cineva un prieten aici in America la consultat si apoi ia aratat usa, a spus ca are retina subtire nu poate fi modelata. Avea ceva genetic.
Daca te operezi depinde si cati ani ai, de regula trebuie sa ai peste 18 ani, apoi vei vedea normal toata viata.
Cineva spunea pe aici ca nu iti garanteaza, tot ce se poate, depinde si la ce clinica mergi.
Cineva a spus ca pus nu stiu implant si i-a dat garantie 2 ani.Majoritatea da garantie 3 sau 5 ani, dar sunt clinici care dau garantie pe viata.
Eu mi-am pus implant si mi-a dat garantie pe viata.Deci depide de meserias si ce materiale foloseste, asta mi s-a spus, asta zic si eu.
Am hartiile ce am semnat scrie clar pe viata, am si intrebat si mia s-a spus indiferent ce se intampla la lucrarea lui imi va face totu pe gratis.Si meseriasu asta nu era simplu dentist, e periodontic si este si mai tanar, nu-i unu de 80 de ani zici ca moare si mai ia-l de nu stiu unde.
Dar in RO asa este ti se da garantie asa 2-3 ani, am vorbit si eu acolo.
Deci depinde cat de profesionisti sunt acei medici, conteaza f mult.

| prodan90 explică (pentru relian):

Pai ma costa investigatiile 450 de lei apoi vor urma sa fie trase si concluziile, nu? Imi va putea zice exact cum sta treaba.Am 40 de ani si am dioptriile -1 si -1, 5 la ambii ochi, cica e un defect cu care m-am nascut, din nastere.Cineva zicea ca daca am Miopie Stabila atunci ma poate tine zeci de ani, daca nu, nu.Deci totul depinde de ce va zice doctorul.Arunc 450 lei sau 4200 lei.Saptamana viitoare o sa merg si totusi daca da garantie 1-2 ani nu merita.Tu ai da 4200 lei pentru 2 ani? Nu cred, atunci mai bine imi iau ochelari sau lentile de contact si asa nu va sti nimenea ca sunt un aragaz cu 4 ochi tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru prodan90):

Avind in vedere varsta si faptul ca ai sub -2, eu cred ca nu are sens sa dai nici aia 450. De 450 iti faci niste ochelari ca lumea. Uite, incearca sa faci cura macar doua saptamini cu astea si eventual revino si zi cum te simti - eu imi simteam ochii foarte incordati si m-au ajutat sa ii relaxez destul de mult, nu pot spune ca mi-a crescut acuitatea in mod deosebit, desi altii pretind si asta - https://www.daciaplant.ro/visual-60cpr-1-1.html

| prodan90 explică (pentru relian):

F amplu raspunsul, ma luminat.Multumesc mult! Maine o sa sun sa imi fac o programare.La Alba Iulia imi fac investigatiile iar la Turda e operatia.Multumesc inca o data, ti-am dat funda.Bafta si tie in viata!

| vmalex21 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De aceeasi parere sunt si eu.

| relian a răspuns (pentru prodan90):

Daca te califici pentru operatie si ai 40 de ani, atunci vei vedea perfect toata viata nu 2 ani cat spui tu sau zic unia pe aici.
Dar cel mai bine sau mai in masura sa iti spuna este medicu.Eu aici am fost si asa au zis, te opereaza si toata viata nu mai este nevoie de ochelari, dar eu nu am avut niciodata probleme cu ochii.
A fost un prieten care poarta ochelari de f mult timp si i-a spus ca nu se califica, pentru ca are retina f subtire si nu au cei face.
Nu stiu acolo in RO daca va taxeaza pentru consultatie dar aici e gratis, desi te pune si te verifica la vreo 4 aparate,asta o face un asistent,cu doctoru nici nu vorbesti daca asta ce-o fi asistent sau tot doctor care verifica nu spune da ori ba. Daca iti spune ca nu esti pentru asa ceva nici nul mai vezi pe doctor,dar aceasta verificare este moca, chiar daca te trimite acasa.
Se pare ca in ro totu se plateste, de aia nici nu au asa clienti, cum sa iti faci clienti daca tu ceri bani pentru orice.
Nu stiu ce investigatii iti fac aia, aici nu dureaza decat poate vreo 30 de minute si ala deja stie cum sta treaba.
Daca se plateste acolo consultatia atunci asta e dai 450 de lei si stii cum sta treaba, pe viitor stii daca sa-ti iei gandu sau mai tarziu sa mai faci sau nu daca esti ok.Stii ce nu am intrebat aici? Daca este o varsta maxima pana la care sa iti faca operatia asta, desi nu as crede.Stiu parca ca a zis trebuie sa ai peste 18 ani, dar nu a spus o limita in sus.

Ce spui tu ca ai asa are si prietrenu asta al meu dipotriile alea, i-a spus ca daca ar fi avut retina normala n-ar fi fost nici o problema l-ar fi facut sa vada 20/20 pentru toata viata.Dar asa a aflat si el ca are retina subtire si este o chestie genetica, asa i-a spus.
Ma mir cum de alti doctori la care a mers pentru ochelari nu i-a zis nimic despre asta.Dar cum am spus te verifica cu vreo 4 aparate destul de sofisticate.
Am inteles nu-ti place sa porti ochelari, sincer nici mie, plus de asta cu ochelarii daca ai pe aia pentru departare si daca te uiti aproape sa citesti ceva stai ca nu vad laughing stai ca trebuie sa pun alti ochelari si etc.
Operatia asta e buna, dar uite ca se pare trebuie sa fii si tu ca organism cat de cat in regula.
Ce pot sa iti mai zic, am alt amic s-a operat acum vreo 7 ani,la un colt de strada, nu aici unde am fost eu sa intreb ditai clinica, daca nu ma insel astia is ce au facut primile operatii la ochi, in sf deci amicu asta s-a dus si s-a operat doara la un ochi ca doara ala avea probleme si a spus ca vede f bine, dar nu 20/20 pentru ca el avuse ochiul ala nu grav f grav, am uitat cea spus ca avusese.
Apoi operatia asta la ochi se pare a evoluat destul de mult acum, fata de in trecut, acum sunt mult mai experimentati, stiu mult mai multe.

Deci asta e dai banii aia verifici si macar stii ce urmeaza sa faci.Bafta oricum.

| vmalex21 a răspuns:

La diopitrii mici nu merita sa te operezi.Eu am consultat 4 medici, primul mi-a spus lucrul asta, al doilea si al treilea mi-a recomandat operatia pentru diopitrii de -2.00 iar ultima mi-a spus că prima si mi-a recomandat o pereche de ochelari de la Silhouette din titan, foarte ușori, finuti si eleganti.Si eu aveam complexul ochelarilor si ca sa vezi ca am reusit sa ii transform într-un plus.Du-te într-un oraș mai mare la optici mai de doamne ajuta(Optiplaza de exemplu)explică problema si vei gasi intelegere. Ochelarii m-au costat cu tot cu lentile pe la 1500 de lei dar crede-mă că merită.

| vmalex21 a răspuns:

Uite aici si un link ca sa vezi despre ce e vorba.Forma lentilelor se poate face dupa cum iti place tie.
https://www.clipart.email/clipart/silhouette-eyewear-men-107902.html