| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei ce suferă de depresie. Voi cum luptați cu aceasta boala grea? Ce va determina să continuați să luptați deși sunteți conștienți că nu veti scăpa de ea? Ați observat că după ce v-ați simțit o perioada de câteva luni bine și credeați că ști scăpat de ea depresia o revenit adică de fiecare data revine orice ai face.parca ar semăna cu o boala autoimuna care are remisie e inactiva și după te ataca din toate direcțiile. deci depresia seamănă cu o boala autoimuna la concluzia asta am ajuns eu că nu poate fi vindecata, mă refer la depresie de câțiva ani nu la episod depresiv care poate fi vindecat.
E evident că va trebui să trăiești cu ea cu bune și cu rele, când te aștepți mai puțin atunci depresia revine așa brusc fara nici un motiv așa se manifesta ea e o boala complexa și chinuitoare in mod cert.
Ori trăiești viața la intensitate ori nu o mai trăiești nu știu boala asta te rupe nu poți face nimic și tratamentul e că și cum nu ar fi cu mici excepții da in mod clar după ce e întrerupt va remite depresia.
Deci voi cum puteți să trăiți cu boala asta ce va face sa sperati că veți scăpa de ea? Aveți impresia că veți scăpa cu tratament? Întrebarea e pentru cei cu depresia majoră și cronica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fată sau baiat? Ce varsta ai?

| Bruno92 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Băiat, vârsta nu contează Man, am peste 25. contează că știu ce e aceasta boala care tot mai multa lume se confrunta cu ea. Se pare că apare din cauza unei vulnerabilității genetice a unui defect genetic

| RAY a răspuns:

Am luat xanax apoi serfit + meditatie =m-a ajutat mult, doar ca in primele zile de tratament e groaznic dar apoi trece, faza e ca cere mult timp

| Bruno92 a răspuns (pentru RAY):

Pai depresia daca e tratata la timp se vindeca complet. uitate la răspunsurile mele și dacă eu am greșit cu ceva te rog sa îmi spui e clar că nu am avut 100% dreptate nu sunt psihiatru, am generalizat puțin poate sunt cazuri de depresie tip cronice, distimii care se pot vindeca eu am cerut un argument simplu sunt pastile pentru vulnerabilitate genetica că de aia apar recăderile el nu o înțeles chestia asta și mă lua cu textele lui inepte da fara argument. E așa cum am zis eu e greu sa vindeci o depresie cronica ajunsă în stadiu înaintat, e foarte greu de ce va se tratează efectul nu cauza, la unii nu la toți cauza e vulnerabilitatea ce spuneam eu aia nu poți să o "tratezi " e genetic te ai născut cu ea naibii. Eu sufăr de multi ani de depresie și nu am o tăietură pe mana și nici nu m-am refugiat în țigări, cafea, legale deși nu mai zic nimic sunt un exemplu pentru multi... Singurul meu viciu sunt dulciurile atât. Am pus eu medici psihiatrii cu botul pe labe darmite un pierde vara. mosotie singurul îndreptățit să mă contrazică el chiar știe multe, daca am vorbit aiurea eu îmi voi șterge contul... L-am întrebat simplu sa îmi aducă un argument, o dovadă orice că eu mă înșel cu vulnerabilitatea.

| Bruno92 a răspuns (pentru RAY):

Vulnerabilitatea aia poate fi cumva "fentata " da in romanika greu
Eu am fost complet "vindecat " de anxietate și depresie și la cea mai mica supărare depresia și anxietatea o revenit laughing despre asta vorbesc eu, unu care nu are așa ceva trece peste o situație grea fara sa fie afectat sau e, da îi trece relativ repede. Unu cu vulnerabilitate rămâne asa când un factor stresant i se ivește laughing pana mea era așa de ușor de înțeles nu înțeleg de ce trebuia el sa mă contrazică.

| Bruno92 a răspuns:

Cu o boala autoimuna care intra în remisie *

| Bruno92 a răspuns:

E posibil da cu tratament nu scapi de o depresie ajunsă în stadiu cronic și psihiatrii acreditați spun același lucru și nu numai. Da e posibil daca ai o depresie moderată sa scapi da nu de o depresie care are mereu remiteri de așa ceva cu pastile te asigur că nu scapi.de ce? Fiindca pastilele nu poate vindeca acea vulnerabilitate genetica niciodată nu exista așa ceva. O persoana normala la un stres mai mare trece ușor peste una care are vulnerabilitate e afectata de orice stres /necaz iar antidepresivele nu ajuta sa și o vulnerabilitate mai buna nu exista așa ceva după întreruperea lor depresia / anxietatea remite.și psihologii nu te pot vindeca de ceva ce ei habar nu au ei au citit nu au trăit cu aceasta boala ei nu știu cum se manifesta cu adevărat o depresie serioasa ei îți spun din ce ai învățat dar ei nu îți pot readuce prin niste simple cuvinte care noi deja le știm fi mai ootimist, încearcă să fi mai pozitiv nu te mai gândi la aia fa aia pai când ai depresie nu poți să mai gândești pozitiv e o boala și nici nu îți vine să faci aia și aia ce îți spun ei fiindcă nu poți să faci ceva mecanic forțat fiindcă așa mai rău agravezi lucrurile e că și cum ai incerca sa accelerezi da sa ai piciorul pe frana lucrurile vin de la sine cand și depresie atunci simți sa faci și să dregi atunci ai ambiție și motivație sa faci ceva. depresia e o stare permanenta de tristețe. Da trăiesc fiindcă acele persoane nu sau născut cu vulnerabilitate genetica asta e chestia ce nu o înțelegi tu și unii medici psihiatri, psihologi. Stai liniștit că nu ști cu cine stai de vorba când vine vorba de probleme psihicewinking sa mă anunți și pe mine când apar pe piața pastile cu zahar care vindeca imposibilul vulnerabilitatea genetica laughing

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

Ai mai scris încă un paragraf Inutil.Nici nu ma complic sa îl citesc ca oricum ai scris numai tâmpenii. Am încercat sa îți explic dar vad ca nu înțelegi. Cum cum ești doctor și psiholog, cel mai probabil știi mai bine laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Vino cu argumente plauzibile ființă inferioara ce sa explici daca tu habar nu ai ce e depresie, vulnerabilitate genetica și defect genetic aratami tu o persoana care s-a vindecat de o depresie cronica și mai vorbimwinking nu ai venit cu nici un argument plauzibil in schimb scoți numai inepții aici.esti doar un ignorant ce face pe deșteptul da ești prost de puti vino omule cu argumentare cum vindeci tu vulnerabilitatea genetica cu care te naști nu veni la mine cu aberații de astea de 2 lei. Aratami tu o persoana sau un link ceva o dovadă orice că o persoana ce suferă de depresie cronica s-a vindecat cu pastile laughing ești penibilă zau daca te mint

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Vezi că te cam contrazici singur și cazi în derizoriu.
@daytriper Am avut depresie dragul meu încă mai am episoade depresive câteodată, vezi tot la ceea ce am confirmat eu ajungem că ai remiteri nu și vindecat definitiv daca tăceai filosof rămâneai

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

Frate oprește-te. Gen ok înțeleg ca este depresiv și ca te tai pe vene și alte prostii și acum încerci și tu faci pe deșteptul pentru ca nu ai ce face cu viata ta. Nu mai tot scrie câte 10 paragrafe in care zici ca toți depresivi nu mai au ce face și ca vor trăii toată viata cu boala asta ca oricum nu le citesc. Nu fii atât de patetic încât sa ajungi sa iei și părți din răspunsul meu si sa îmi faci roast. Gata. Stop.

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Unde am scris eu că mă tăi pe vene? Unde sunt argumentele tale? Le aștept în continuare? Cum poți să scapi de vulnerabilitate genetica prin pastile cu seronotina și dopamina? Ești de-a dreptul penibil pai te bat cu propriile tale arme că nu ști ce vorbești nu și habar ce e depresia care sunt factori declansatori, cauzele in moment ce vii cu feedback uri de astea infantile și fără dovezi tu te contrazici singur nici măcar nu ști ce scrii acolo măcar de ai gândi când și scrie ceva.tu însuți și confirmat că nu ai scăpat complet de depresie mi-ai reconfirmat că am dreptate și că habar nu ști ce vorbesti, oprește că te faci de ras. aratami dovada că un depresiv s-a vindecat de așa ceva și mai vorbim până atunci ciocul mic și joc de glezne. Depresia nu e genetica ești ești sigur? Iar vi cu fabulații și aberații aici :))
Ciocul mic cumetre că te fac praf la orice ora vin și cu dovezi
https://www.google.com/......https?/url
Sm

Sufăr de 12 de depresie desteptule și știu despre ce vorbesc nici un tratament nu ma vindecat complet mereu am avut perioade de remitere
Ia intreaba-l tu desteptule din coceni pe utilizatorul avalohalen de ce nu s-a vindecat de depresie că de atâția ani urmează tratament și sunt sigur că și la psiholog s-a dus el are depresie cronica nu mai comenta că habar nu ai ce e depresia până acum nu ai venit cu nici o dovadă argument sa mă contrazici plauzibil concret. Stai chill că eu fac fata depresiei știu cum să o controlez cat de cat nu am nici o zgârietură pe mine și nici nu m-am refugiat în droguri și alte cele că alții;) tu când încerci să faci pe deșteptul încearcă să fi mai profesionist cu proprile tale răspunsuri te faci de ras. Când scapi boss de depresie complet sa mă anunți când scapi tu de recăderi ok și când va apărea pastile pentru recăderi in anxietate și depresii

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

GATA NENE STOP. Te mai oftici mult? Nu te mai comporta ca un copil. Oprește-te ca ești patetic love struck

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Uite aici Man
https://youtu.be/5dcba6S0A9Q
Uite cate știu psihologii despre depresie, anxietate de aia se duc la alti psihologi că ei stiu cu adevărat problemele minții, adică nu știe știință acest lucru și știu ei cred că tu ești dansul patetic
https://youtu.be/O0NqU03aT8k

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

Îți dai seama ca nu citesc și nici nu i-au în serios ce scrii? Ți-am zis cu frumosul sa încetezi, dar tu tot pe a ta o ții. Dacă nu accepți părerea altora de ce ai mai pus întrebarea de prima data? TPU nu e site de plângeri. Nu sunt aici sa ma cert cu tine, stop it.

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

Ești incult? E a treia oara când îți spus sa nu mai tot dai răspunsuri. Nu te crede tu mare boss ca dai răspunsuri pe aici ca vrei mie sa îmi dovedești ce deștept ești. TPU NU E SITE DE PLÂNGERI SAU DE CERTAT. Te crezi la puterea dragostei? Gata, hoo.

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Pai tu ai dovedit ce deștept ești nu și venit cu nici un argument ești praf asta e realitatea și nu o acepti. Ți am dat dovezi de la oameni acreditați nu vorbesc în necunoștință de cauză că tine.te as ruga frumos sa nu mai răspunzi pe TPU despre subiecte de care nu au habar. incerc sa îți arăt cât ești de prost atât tot să îți dovedesc că ești inapt mintal ai opțiunea de ignore. Eu ți-am arătat ce era de arătat dacă ești prost și nu înțelegi e treaba ta. Nu îți mai răspund că văd că nu ai capacitatea mintală de a înțelege nici mura in gura te las in prostia ta, încearcă next tine sa nu te mai contrazici singur când vrei sa pari Smart numai bine happy

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

Acum îmi faci în ciuda. Pic de bun simt. Am sa îți dau ignor ca vad ca nu încetezi. De vreo 2 ore tot scrie ditamai răspunsul și eu te rog sa încetezi pentru ca te comporți ca un copil. Cel deștept cedează.

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Era nevoie doar de un argument asta știe și un copil de 5 ani că trebuie să se ducă la in psiholog. Ți-am arătat dovada că psihologii se duc la alti psihologi atât de cunoscători sunt ei că au nevoie de alți psihologi laughing ok o zi faina faci cum vrei Man. multă sanate!

| anonim_4396 explică (pentru Bruno92):

Esti mai prost decat persoana cu care te-ai certat aicihappy

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aia tu ne întreci pe toți.

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Să ne anunți când scapi de depresie complet happy

| Michaeel a răspuns (pentru Bruno92):

Sa ma anunți când îți vine mintea la cap.

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma cert cu el. I-am tot spus sa înceteaze cu răspunsurile lui. De ce consideri ca sunt prost? Se poate comunica frumos pe site-ul asta?

| Michaeel a răspuns:

Depresia nu a ca și cancerul. Cu un terapeut bun scapi de depresie. Dacă ai depresie nu înseamnă că trebuie să '' te lupți sa continui" si alte prostii, ca nu înseamnă că gata ai depresie te sinucizi. Exista antidepresive și de asta sunt psihologii și terapeuții. Nu e o boala cu care te naști și cu care trăiești toată viata. Mai citește înainte sa dai cu presupusul.

| Bruno92 a răspuns (pentru Michaeel):

Ce vorbești? Habar nu ai depresia cronica nu poate fi vindecata cu nici un tratament și cu nici o consiliera ești praf Man daca habar nu ai nu comenta te rog frumos.ba da depresia e la fel ca cancerul ajuns in stadiu grav nu e nici o diferență netratata ajunge in stadiu cronic și nu o mai poți vindeca doar trata. Antidepresivele nu te vindeca ci doar te calmează ele nu au rolul de a vindeca. Nu înseamnă că te sinucizi da nici bine nu ești tu nu ai avut ești un ignorant ce habar nu are ce e depresia doar ai citit.una e când citești una e când trăiești cu așa ceva. repet depresia cronica nu poate fi vindecata doar tratata după ce întrerupi tratamentul te face praf tu vorbești sa nu adormi asta e chestia. Depresia e mai mult decât ce crezi tu e o boala neurodegenerativa ce afectează creierul permanent daca e netratata ani de zile.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Se poate suporta depresia daca ai ganduri pozitive, daca ai jobul care-ti place, daca faci ce-ti place in timpul liber

| Bruno92 a răspuns (pentru NuCitescNotificari):

Se poate cu tratament bineînțeles, se pot și vindeca da nu toate tipurile de depresie. După cum am zis după ce renunți la pastile problemele revin cel puțin în anxietate 100% trebuie schimbat tiparul gândirii, fluxul mental se poate vindeca și singur tipul ce suferă de așa ceva fara specialiști. apoi te mai miri de ce și devenit adicted de la pastile și te ai îngrășat. trebuie sa fi atent cum le iei, chestia e că mulți nu respectă cum trebuie cu sfințenie tratamentul dat de specialist și apoi se mira de ce nu se vindeca singur.
Stat de simplu am zis cum naibii poate o pastila sa vindece ceva ce e genetic, că tu te-ai îmbolnăvit că aveai o predispoziție, o vulnerabilitate genetica. exista pastile pentru vulnerabilitate genetica și nu știu eu? Nu cred! De aceea apar recăderile și atâția iau de atâția amar de ani tratament fiindcă problema lor revine iar și iar fiindcă așa se manifesta o boala care nu o fost tratata la timp e vorba de recădere, de ce e aceasta recădere? Din cauza vulnerabilității genetice. crede-mă pe cuvânt că depresia revine când ți lumea mai draga nici măcar nu te gândești la lucruri negative și te lovește fiindcă e o boala complexa nu o înțeleg specialiștii și o înțelegem noi? Nu mă dau deștept că nu e cazul nu sunt un tip geniu sunt un om simplu care o studiat "comportamentul depresiei " nu care o citit ce e depresia de pe net. Psihiatria din păcate nu o evoluat deloc adică gândește-te că nu se poate vindeca definitiv o depresie ce sa mai zic de celalte boli mult mai grave. Eu nu vorbesc aiurea să mă aflu în treabă uitate pe forumuri oameni care suferă de depresie de ani de zile și se plâng că nu au scăpat de ce? Fiindcă nu o fost tratata cauza, cu pastilele doctorii tratează efectul.

| ReZiSTorr a răspuns:

Totul porneste de la cap.Si normal ca daca te gandesti la lucruri rele o sa te interiorizezi si o sa crezi ca totul e impotriva ta.In cel mai rau caz te poate ajuta un psiholog

| adeluna a răspuns:

Guys, las expertii sa argumenteze pentru mine : https://www.ted.com/......or_anxious

| Bruno92 a răspuns (pentru adeluna):

Care experți ăștia care ne spun noua cum sa scăpăm de depresie da ei nu sunt in stare? Se duc la alti psihologi mi se pare ironic cel putin puțin
Lui daytripper i-am cerut un argument nu o fost în stare să mi-l aducă o dovadă orice așa știe și un copil mic că trebuie să se ducă la un psiholog, asta știm cu toții că trebuie acolo sa mergem. Când nu suntem în stare să venim cu un argument dam ignore. Vreau o persoana care suferă de cel puțin 10 ani de depresie să îmi spună că s-a vindecat de depresie și nu mai comentez nimic. El nu înțelege că e copil sau bătut în cap, el nu înțelege că nu toate depresiile sunt la fel că au diferite stadii, intensități, sunt depresii așa urâte că nu te poți da jos din pat ești că o leguma nu mai poți funcționa normal, sunt depresii care afectează permanent creierul, sunt depresii neurodegenerativa el crede că depresia ca oricare prost e o simpla boala el vorbește din perspectiva lui, subiectiv da nu înțelege că nu se poate vindeca o depresie cronica definitiv că are perioade de remitere și că trebuie să trăiești cu ea așa cu bune și eu ziceam de vulnerabilitate genetica nu toți avem așa ceva așa că drept și prin urmare depresia se poate vindeca 100% da nu la orișicine. El nu știe că depresia poate avea și cauze biologice nu doar mintale.de exemplu o tânără efectiv urmase tratament 10 ani de zile și nu că nu s-a vindecat de depresie nici măcar nu i sa ameliorat de ce? Fiindcă depresie e și organica era cauzata de o afecțiune tiroidiana. Sa dus la endocrinolog a luat tratament și a scăpat de depresie.o știut psihiatrii și psihologii că depresia era cauzata de glanda tiroida? Nu, nu o știut o tratat efectul nu și cauza nu e nici de mirare că nu s-a vindecat de la acele pastile.
Fiecare individ care suferă de depresie nu are aceeași cauză că a celuilalt individ. Cam așa sta treabă cu depresia e greu să o înțelegi, nici doctorii nu o înțeleg nici stiinta, nici eu nici daytripper, tripatul. Cine are depresie crunta sa nu renunțe așa ușor sunt cai de rezolvare nu e imposibil, poate greșesc și eu și se poate vindeca depresia cronica, dar din ce am observat eu pastilele nu ajuta. Când le întrerupi iar revii la problemele inițiale asta știe orice idiot numai @daytriper nu știe