| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei cu anxietate si depresie. Voi reusiti sa iesiti afara din casa? Eu de exemplu nu prea pot, decat pana la magazin.Sa fie sinuciderea singura solutie cand tratamentul nu da roade? Voi mai puteti lupta? Nu v-ati saturat de viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este ca mai toate depresiile si anxietatile vin din frica, vin din frica de a fi judecat, vin din frica de a nu fi in randul lumii, vin din frica de sine, ca nu sunt bun, ca nu sunt la fel ca ceilalti, ca nu am bani, casa, masina, avion...etc. Totul vine din frica si uraciune (gandirea negativa si rea) a mintii. Ce ar trebui ca tu sa faci practic, e sa incerci sa nu iti mai fie frica de lume, sa nu iti mai fie frica sa vorbesti cu oamenii, incearca sa te accepti asa cum esti tu, nu te lua dupa gandurile negre si rele si demoralizatoare, schimba-ti gandirea, fii optimist, si nu da inapoi, usor usor vei cladi in mintea ta bunatatea si vei vedea ca vei fi mai fericit. Practic ai putea sa iti pui in minte sa dau unei persoane amarate de pe strada o paine, un covrig, ceva. Incearca sa faci fapte bune, mici si cat de dese poti tu. Indiferent daca nu iti iese din prima si te afunzi si mai mult, nu da inapoi. Fapta buna iti construieste in minte si suflet curajul si iti alunga frica aceea. Fa in fiecare zi o fapta buna, ajuta o persoana, ajuta cu o vorba, cu o apa, cu o paine, si dupa ce ai ajutat, gandeste-te ca a fost ceva normal, bucura-te ca ai reusit sa ajuti si nu te gandi ca nu ai facut bine.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bun leac impotriva depresiei este veselia.
Citeste bancuri multe, vizioneaza comedii, cauta-ti compania unui grup vesel si dinamic, cu care sa-ti petreci zilnic cateva ore!

| Donsavas a răspuns:

Sa astepti sau sa schimbi tratamentul. Cand simti ca vrei sa te sinucizi, mergi si ii zici medicului sau te internezi de urgenta. Inseamna ca boala te controlează pe tine, nu tu pe ea si ca tratamentul nu te ajuta.

| Plato a răspuns:

Sinuciderea nu poate fi niciodata o solutie, sub nicio forma.
Nu contest faptul ca ai si tu probleme, dar compara-te putin cu cei din Africa, de exemplu. Tu ai posibilitatea sa scrii asta aici, ai ce manca, ce bea etc. Uite ca cei de acolo nu se sinucid prea des, traiesc asa cum pot. Asa e viata, ar fi plictisitor sa fie totul complet roz. Trebuie sa treci prin tot. Nu te-ai nascut ca sa traiesti suparat. Fericirea e mereu foarte aproape, doar ca suntem noi prea orbi. In loc sa vezi tot ce-ti lipseste, mai bine bucura-te de ce ai. Bucura-te ca ai apa curenta, oricat de banal ar parea. Bucura-te ca poti vedea soarele, natura, familia, altii sunt orbi toata viata si nu se pot bucura de asta. Bucura-te ca poti merge unde vrei, altii sunt imobilizati la pat. Bucura-te ca ai toate membrele, nu toti pot spune asta. Bucura-te ca te trezesti dimineata, bucura-te ca vezi un fluture, sunt atatea lucruri pe care LE AI. Nu te mai concentra pe tot ce-ti lipseste. Si cel mai important, bucura-te ca Dumnezeu te iubeste.
"Succesul vine in urma fericirii, nu fericirea in urma succesului". - tine minte asta, e foarte important. Nu astepta succesul ca sa fii fericit. Fii mereu fericit, astfel vine si succesul.
Nici macar in gluma nu spune de suicid. Bafta.

| aimullah123 a răspuns:

Eu am reusit sa ies din casa dupa cateva (2-3) luni de tratament medicamentos cu Cipralex (Escitalopram) 10mg/zi. Ies sa ma plimb, ies sa fac treaba de buna voie.
Inceteaza sa-ti mai plangi de mila, daca era sa te sinucizi ai fi facut-o de mult, acum doar cauti atentie.
Fii barbat!
Nu ai cancer in stadiul 4. E doar o anxietate/depresie nu stiu ce ai.
Suntem milioane cei care trecem prin anxietate/depresie.
Dupa ceva timp o sa fii ca nouwinking
Bafta!

Ps: Nu pierde noptile, culca-te inainte de ora 22:00 si ai grija sa dormi minim 8-9 ore pe noapte. Asta ajuta enorm de mult in anxietate/depresie. Ziua iesi si tu prin curte sa faci ceva treaba sau daca stai la bloc iesi asa singur sa te plimbi pe jos prin parc stai putin pe banca, daca ai chef sa iei pe cineva cu tine e si mai bine. Socializarea face minuniwinking

Bafta bro!

| Mogiojojo a răspuns:

Nici eu nu pot. Am anxietate cand vad multi oameni.

| AndaAlexandra a răspuns:

Știu exact cum te simți. Și mai știu că nu îți dorești să mori cu adevărat, ci doar ca suferința sa se termine. Știu cum se simte. E ca atunci când ești sub apa dar nu ești capabil sa mori. Și dacă mori, crezi că îți aduce fericirea? Fericirea e in noi, in lucrurile care ne înconjoară. Fericirea e viața în sine. Sinuciderea nu face altceva decât să transmită suferința persoanelor pe care le lași în urma ta.
Pe cât de grea ți se pare viața, pe atât e de frumoasă. Viața nu e o cursă ci o călătorie din care avem multe de învățat. Să iubești viața e o adevărată provocare, doar cei care încearcă vor recunoaște asta.
Nu sta o veșnicie sub apa, învață să inoti! Știu că poți!

| Anna0111 a răspuns:

Sinuciderea e pentru cei cu probleme grav mintale, nu este un lucru normal. Eu am anxietate socială, uneori stări depresive și îți spun din propria experienta ca nu vei scapă de momentele anxioase niciodata, doar le poti minimaliza prin ieșirea din zona de confort. Fa activități care îți plac și petrece timp cu oamenii dragi tie, chiar și cu o persoana. Și eu aveam probleme cu ieșitul din casa, nu ieșeam zile in șir. Cauza era ca nu aveam cu cine iar dacă ieșeam singura nu ma simteam bine pentru ca aveam impresia ca toti de pe strada se uita la mine pana intr-o zi când mi-am băgat căștile in urechi și am început sa ma plimb prin oraș de nebuna. Analizam expresiile oamenilor și mi-am dat seama ca fiecare e pe treaba lui, unii erau happy, alții îngândurați ca de, fiecare are probleme in viata. Trebuie sa te gandesti ca ai doar o viata pana la urma, cu anxietate sau nu, învața-te sa te iubești pentru ca ești unic in lumea asta happy

| Minodora32 a răspuns:

Spre deosebire de animalele necuvântătoare, care se călăuzesc după nevoile şi instinctele lor, omul este înzestrat cu minte, sentimente şi voinţă liberă prin care poate să-şi depăşească necesitatea biologică şi să lucreze ca persoană stăpână asupra sa însăşi şi asupra vieţii sale. Astfel, el este în măsură să cunoască şi să se integreze în rostul şi sensul suprem al vieţii sau să refuze această cunoaştere şi să-şi trăiască viaţa după cum doreşte. Faptul că omul îşi poate determina viaţa în mod liber sau chiar să şi-o sfârşească în mod voit, îi conferă o imensă responsabilitate în raport cu existenţa însăşi.
În decursul istoriei omenirii au existat permanent persoane care au ales să-şi sfârşească viaţa în virtutea acestei libertăţi din diverse cauze sau motive mai mult sau mai puţin determinante.
Vezi restul:
http://www.preferatele.com/docs/psihologie/noi/sinuciderea21992110.php

Si ar fi bine sa citesti:
Stilul meu e viata mea - traieste viata intr-un mod unic
http://www.qdidactic.com/......uni439.php

| Minodora32 a răspuns:

Gandirea este procesul psihic de cunoastere cel mai complex si calitativ cel mai inalt. Ea permite omului reflectarea si luarea in stapanire mintala a generalului, esentialului si necesarului din realitatea externa.

http://www.qdidactic.com/......rii177.php
E posibil sa te confrunti si cu depresie:
http://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/psihiatrie/depresia.php