| VladMarian77 a întrebat:

Intrebarea anterioara :
(Salut, acum aproape o saptamana am mancat o pizza la un restaurant, iar in acea noapte pe la 3 dimineata m-am trezit brusc din somn cu o senzatie de voma. Am fost la baie insa am incercat sa ma abțin cat am putut pentru ca nu suport sa vomit. Am avut scaun in seara aia apoi peste 2 ore m-am culcat la loc. De atunci tot simt ca am noduri in gat care imi trezesc oarecum senzatii de voma. Ce pot sa fac? Chiar nu mai suport. Am incercat sa mananc mult mai sanatos si mai putin decat de obicei si degeaba.)

Update :
Am fost luni la doctorul de familie, i-am explicat ce am si mi-a spus ca nu am nimic, doar ca trebuie sa mananc mai sanatos si sa las fast-food-urile chiar daca mancam destul de rar. De luni pana azi (miercuri) am mancat sanatos si tot nu simt sa imi treaca ceva. Pot spune ca m-a mai lasat nodul din gat dar tot mai am momente in care imi "vine sa vomit" ca sa spun asa, pur si simplu simt ca-mi vine ceva in gat. Chiar nu stiu ce sa mai fac, mi-e si frica sa merg la spital ca ce-i acolo n-as vrea sa am contact. Dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Acea pizza a avut ceva alterat pe care organismul tau inca nu l-a digerat. Sau daca mai mananci acel aliment (chiar bun), organismul tau isi aminteste si incearca sa-l refuze. Poate ar fi bine sa dai afara totusi ce vine pe gat (daca mai poti vomita acum). Stomacul se va curata, organismul se va elibera. Si vei scapa. Nu ai ce face la spital chiar daca ai vrea sa mergi.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Se poate sa fie psihosomatic, iti faci griji ca ar putea fi ceva serios cand de fapt nu ai nimic si iti apare nodul in gat de la stress.

| irezistibilul a răspuns:

Cel mai probabil pizza aceea avea ceva la care tu esti alergic, si te-ai stricat la stomac. Sau ai mancat prea cu pofta, este si asta o posibilitate. Inainte sa te culci fa-ti un ceai de musetel cu coaja de ceapa(le lasi putin in cana si invarti, dupa aceea scoti coaja) si stoarce putina lamaie in cana aceea, apoi fa-ti un ceai peste 15-30 de minute si vezi daca reusesti sa dormi mai linistit. Daca in ziua urmatoare te simti mai binisor mai fa-ti un ceai asa si dimineata/dupa pranz si fa asa timp pentru o saptamana si vezi daca iti trece complet.
Sanatate!