| RalucaFiore a întrebat:

Intrebarea mea ar fi urmatoarea.cat de avansat este un cancer mamar in momentul in care dupa ce iti taie sanul si iti scoate 4 noduli...trebuie sa faci chimioterapie 6 luni, radioterapie si apoi cea hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

In strainatate asta este procedura dupa extirparea nodulilor, egal in ce stadiu se afla, si inca ceva aici unde sint eu, medici, nu opereaza un ganglion daca nu este peste 10mm iar pe cei mici ii numesc calcefieri.Stiu ca este o cauza de ingrijorare dar spera ca duta therapia postoperatoare va fi totul bine, sanatate ii doresc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa ne spui daca nodulii erau sau nu invadati, cat de mare era tumora (descrisa de anatomopatolog), daca exista alte determinari la distanta. Cura de 6 luni de chimioterapie plus radioterapie si hormonoterapie pe toata viata este cura standard pentru cancerul de san, care se face cam in majoritatea stadiilor.

| RalucaFiore explică:

Daca retin bine.nu toti nodulii erau invadati.plus ca zi i-a mai spus doctorul de ceilalti ganglioni limfatici ramasi ca nu i-a putut scoate ca nu erau formati? adica?
Sincer persoana in cauza e in Italia, sunt termeni diferiti daca ii traduc mot-a-mot...
Si nu vreau sa incep sa citesc pe net despre asta ca ma ia raul.de asta am preferat sa intreb aici.
Si cineva mi-a spus ca daca face toate trei terapii inseamna ca e grav.

| RalucaFiore explică:

Multumesc pentru raspunsuri.
Sper sa treaca cu bine peste terapii.momentan e cu moralul la pamant dar ii suntem toti aproape.
Si multumesc pentru gandurile bune.