| coka123 a întrebat:

Intrebarea mea este cum sa pun ceva kilograme in plus pe mine?

Am 16 ani, inaltime 1.75, greutate 55 kg.Arat bine la corp dar nu ar strica 5 kg in plus pe mine thinking

Mentionez ca fac flotari(50 la numar), genoflexiuni(50 la nr), abdomene(100) in fiecare zi de la 14 ani ...si totusi oricat as manca nu prea ma ingras thinking

Sfaturi ceva? :d
Sunt baiat! 1

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercitiile pe care le faci sunt pentru dezvoltarea musculara si pentru definirea abdomenului,deci nu te vor impiedica sa iei in greutate. Facand abdomene,in schimb,nu se depune pe el,ceea ce nu cred ca reprezinta o problema,din contra.
Ceea ce trebuie sa ai in vedere,este faptul ca conteaza cat mananci,dar la fel de mult conteaza si ce anume mananci, si cum.
Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc. Portiile pot fi si mai mari.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate, nuci, alune sau fistic. Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta, e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate, indiferent ce ar face.Numai bine.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Actiune Terapeutica

Vitamax conţine grupe de ingrediente active, atent selectate pentru acţiunile lor sinergice, profilactice şi terapeutice, necesare menţinerii şi/sau ameliorării funcţiilor organismului. Lăptişorul de matcă este un amestec natural de proteine, aminoacizi, lipide, carbohidraţi, acizi graşi şi vitamine. A fost folosit cu rezultate deosebite ca tonic general în ameliorarea simptomelor legate de vârsta înaintată şi pentru îmbunătăţirea stării generale la cei cu boli cronice degenerative. Ginseng este, de asemenea, un extract natural cu un spectru larg de acţiuni farmacologice, cu efect stimulant şi energizant. Ginseng creşte rezistenţa naturală, ca şi capacitatea recuperativă a organismului. Cele 9 bioelemente asigură organismului substanţele de bază necesare proceselor metabolice normale. În plus, aceste 9 bioelemente acţionează ca factori de protecţie împotriva multor boli degenerative. Cele 23 din cele mai importante vitamine, minerale şi oligoelemente sunt incluse pentru asigurarea necesarului zilnic atât în condiţii normale, cât şi în stări de deficit sau de necesităţi crescute. Multe dintre acestea sunt cofactori în diferite procese metabolice. Ca urmare, Vitamax, prin compoziţia sa, este considerat cel mai potrivit preparat vitaminic pentru toate vârstele, indiferent de sex.

| Rares_3460 a răspuns:

E clar ca ai un metabolsim care proceseaza totul foarte repede si arde grasimile imediat. Asta este bine si nu ar trebui sa te ingrijorezi sau sa incepi sa te indopi fara rost in incercarea de a te ingrasa. Cand aveam 15 ani aveam 1.78 si 60 de kile, adica eram cal slabut, iar acum la 18 ani am 1.82 si 78 de kile. Fara niciun efort. Dar, la fel cum am facut si eu, iti recomand 3 mese pe zi, ce de dimineata sa fie mai consistenta (nu doar 2, 3 sandwichuri), masa de pranz sa contina 2 feluri iar cea de seara sa fie cat mai usoara posibila. A si plus de asta sa ai grija la orele la care serversti aceste mese, mai ales pe cea de seara, sa incerci totusi sa nu depasesti ora 20:00. SI daca mai iei si niste gustari intre mese, cum ar fi niste fructe este perfect. O sa vezi ca usor usor o sa mai pui si pe tine, dar intai trebuie sa ai un organism echilibrat din toatepunctele de vedere. A si ca era sa uit, daca vrei sa pui pe tine si sa pui si muschi, odihna este cea mai importanta. Minim 7 ore pe zi de odihna si noaptea ar fi bine sa incerci sa te culci pana in ora 24:00. Sper ca te-am ajutat. Mult spor! happy

| Adrianetc a răspuns:

Tehnic vorbind ar trebui sa te ingrasi inca 10 kg, esti adolescent si de obicei noi avem arderile de kalorii rapide, de aceea nu te ingrasi incearca sa mananci carne lapte oua, cele 3 contin multe proteine care te ajuta in masa musculara si chesti.

| CaleMercury14 a răspuns:

Pai daca ai 55 de kg e bine >>eu am 17 ani si mie imi pare ca e prea mult 55

| benQ a răspuns:

Conteaza mult de constitutie.
Sunt de o seama cu tine, am 1, 83 si 62 kg. Deci cam la fel.

Am avut si eu ideea asta fixata in cap, sa ma ingras (sa pun pe mine muschi) insa cu mancarea multa si efortul exagerat, nu merge.

Din cate am inteles, mancarea sanatoasa (de pui in general) + fructe (adica multe proteine) ajuta.

Acum na`. Eu raman la fast-food, te las pe tine sa te chinui tongue