| anonim_4396 a întrebat:

Joi îmi ardea de abdomene... Am făcut o serie de 50(ultimele 10 le-am făcut cu limba scoasă) am făcut pauză câteva minute (nu mai știu câte, mai puțin de 15) și am mai făcut o serie, la fel ca prima. După ce am terminat, nu simțeam nici un disconfort, însă a doua zi când m-am trezit, abia m-am putut ridica din pat și simțeam o durere pe la sfârșitul cutiei toracice, la jumătatea coastelor din stânga și din dreapta. Am zis să mai aștept o zi - două și după să fac abdomene. Azi am încercat să fac câteva însă durerea persistă. Pot face ceva în acest caz? Precizez că am făcut încălzire și de obicei nu prea fac exerciții fizice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Repetă asta zilnic o lună-două și nu mai ai nimic (eventual un profil vizibil)

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Merci da știi și niște exerciții mai ok?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Băiatul ăsta zice bine, uite aici:
https://valentinbosioc.com/6-exercitii-pentru-un-6-pack/

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasate de abdomente, nimeni nu le recomanda, care are habar de culturism, duce la dureri mari de coloana, ai nevoie de cardio + culturism

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sierra1 ce sa mai repete omule? abdomenele fac mult coloanei, va ajunge cu dureri mari

| Vvistula a răspuns:

Daca nu faci de obicei exercitii fizice ti ai dat raspunsul singur. Trebuie sa faci zilnic si nu o sa mai simti nimic. Prima data este cel mai rau.

| GeneviveJ a răspuns:

Cand mai faci febra musculara, pentru ca asta ti s-a intamplat si mai exact s-a acumulat acid lactic care a iritat musculatura si de aceea au aparut durerile, poti sa iei o aspirina (in caz ca nu ai alt tratament pe care il iei concomitent ) sau daca ai dupa ce te -ai sfatuit cu medicul, o aspirina sau alt antiinflamator, pentru ca asa calmezi durerile astea. Sau poti lua o lingurita de zahar dupa antrenament, si asta ajuta.

| Narcoticsssq a răspuns:

E doar o febra musculara. Ia niste aspirina daca vrei sa iti treaca mai repede si bea multa apa. Si incearca sa faci zilnic abdomene incepand de la un numar mic pana ajjngi la un numar mai mare