| acdcfan a întrebat:

La analizele de sange se poate afla nicotina de la fumat din sange? Sau trebuie sa faci analize speciale pentru asa ceva? Dupa cat timp dispare aceasta din sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Prin analizele de sange nu se poate evidentia nicotina pentru ca ea este repede metabolizata in cotinina si alti metaboliti.Prin analizele de urina, mai speciale, se poate evidentia cotinina (un produs rezultat in urma metabolizarii nicotinei). De asemeni, radiografiile pulmonare evidentiaza fara dubiu daca persoana este sau nu fumatoare.

| aaaa12345 a răspuns:

Nu nu se poate chiar recent unchiul meu si-a facut si nu i-a iesit

| toshizo a răspuns:

Eu am fost la spital, consultandu-ma cu stetoscop-ul la plamani m-a intrebat de cat timp fumez!