Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

La cat timp dupa masa ne periem dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

30 minute.

Răspuns utilizator avertizat
| cyupaku a răspuns:

Imediat

| Andersen2k18 a răspuns:

Recomandata este sa ne spalam pe dintii, dupa fiecare masa. Cel putin 2 de ori pe zi sa ne spalam pe dintii.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Dupa fiecare masa.

| MariaXDD a răspuns:

Dupa ce ai luat masa trebuie sa astepti 30 de minute sa se intareasca smaltul. Daca te speli pe dinti imediat iti vei indeparta smaltul si nu e bine. Dar te poti spala si de doua ori (dimineata si seara).

| IoanaDraguta a răspuns:

Nu trebuie chiar dupa fiecare masa.Cel mai bine, spala-te dimineața și seara bine(iti recomand ca sa pui pe periuța și un pic de bicarbonat alimentar)și e de ajuns.

| L3G3nDaR a răspuns:

Contrar percepţiei generale, spălatul pe dinţi imediat după ce-ai mâncat poate dăuna sănătăţii danturii.

| Grigor_Vasy_1995 a răspuns:

Spalate pe dinti doar dimineata cand te trezesti si seara inapinte sa te pui la somn, in avans foloseste ata dentara inainte de periaj recomandarea doctorilor ii ca cea mai buna idee ii sa folesesti ata detara ca sati ajunga pasta de dinti si printre si nu ai nevoie de dinti albi ca vedetele de la hollywood doar daca iti recomanda doctorul, o zii faina.

| lauraAHD a răspuns:

Dimineata, dupa ce ne trezim, eventual si dupa, daca te trezesti la 12, banuiesc ca nu mai iei pranzul, si la 5 minute dupa oricare alta masa.