| anonim_4396 a întrebat:

La ce afectiuni ajuta baile termale de la Tusnad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Tusnadul nu are ape termale.

| LuS[z] a răspuns:

Nu stiu dar zona e foarte frumoasa am fost, la Tusnad dar nu am fost la bai, sa zicem ca am fost in interes de::"serviciu"

| ing. a răspuns:

Indicaţii terapeutice
Afecţiuni cardiovasculare (stări după infarct miocardic, tulburări circulatorii,

afecţiuni valvulare ale miocardului, hipertensiune arterială, tulburări circulatorii);
Afecţiuni ale sistemului nervos (nevroză astenică, distonii neurovegetative, stări astenice secundare, stări de oboseală fizică şi intelectuală);
Afecţiuni digestive (boli ale stomacului, tulburări funcţionale ale colonului, gastrite cornice,

enterocolite, dischinezii biliare);
Afecţiuni endocrine (hipertiroidie uşoară, insuficienţă suprarenală, boala Basedow);

Tipuri de proceduri
Băi cu CO2, mofete, băi galvanice, masaj;
Împachetări cu parafină, băi de palnte, masaj;
Magneto-diaflux, ionizări, cultură fizico medicală;
Cură internă cu ape minerale, masaj manual reflex;
Magnetoterapie, cultură fizică medicală, masaj, cură de teren, cură internă.

Factori naturali de cură
Ape minerale carbogazoase, cloruro-sodice, bicarbonatate;
Mofete;
Bioclimat de tip subalpin, stimulant, tonifiant

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Am citit pe net ca ajuta afectiunile cardiovascularehappy