| bongo a întrebat:

La ce ajuta acidul folic? Am vazut persoane care iau si suplimente cu acid folic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Acidul folic ca și supliment eu l-aș recomanda doar la femeile care vor să rămână sau sunt însărcinate pentru că în rest eu n-am întâlnit încă la nimeni deficiențe alimentare severe de acid folic. Bineînțeles că e recomandat să-l consumi din alimente (leguminoase, ouă, verdețuri etc) dar suplimente de acid folic chiar nu cred că sunt necesare.

| mateisitudor a răspuns:

Acidul folic, cunoscut și ca vitamina B9, are numeroase beneficii pentru organism. Nu se regăsește în mod natural în alimente, ci sub formă de supliment alimentar.

| VasileDumitrescu a răspuns:

Poti afla aici mai multe detalii despre beneficii, efecte adverse :
https://nootropiceromania.com/......utilizari/

| marcuoprisan a răspuns:

Salut!

Acidul folic are nenumarate beneficii. In principiu acesta se ia din mancare, insa uneori e recomandat femeilor si nu numai stiind ca ele au o deficienta de acid. El ajuta organismul la producerea de hematii, ADN. Ajuta si la o buna functionare a sistemului nervos. Se spune ca e bun la prevenirea depresiei si ca ajuta si la prevenirea malformatiilor congenitale. De aceea se recomanda si femilor insarcinate sau care doresc sa ramana insarcinate.
Totodata, un alt beneficiu ar fi ca juta si sistemul imunitar, fiind transformat in vitamina B cand ajunge in organism.
Sper ca te ajuta!