| Lazaraziy a întrebat:

La ce ajuta psihologul la o trauma? nu e ca si cum daca iti ocupi timpul cu activitati placute nu te mai gandesti la trauma aia, oricum cum te ajuta sa scapi? si 2. la o problema mentala ce poate sa faca psihologul gen episod psihotic? sau adhd? vindeca adhd terapeutul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E vorba de perspectiva. De mentalitate. Daca ti le schimbi, poți rezolva multe probleme. Un bun psiholog va știi să descopere perspectivele și mentalitatile gresite, pentru a le putea schimba, dar nu el, ci împreuna cu pacientul.
Cineva spunea că un bun psihiatru nu e cel ce te îndoapă cu medicamente, ci cel care reușește să meargă pe "firul" problemelor pana la cauza lor, lucru adesea imposibil, căci fiecare caz de natura psihiatrica e de o complexitate extraordinara.
In ziua de azi, totusi, exista tratamente eficiente care reușesc să amelioreze serios simptomele, atît psihologic, cît și psihiatric.

| Lazaraziy explică (pentru cristi202):

Pai si ce sa iti faca ma psihologul la o trauma? nu mai bine iti ocupi timpul cu activitati placute si nu te mai focusezi pe asta? ca oricum nu ai ce face, te duci dai banii si dupa la final ce se intampla? o sa iti zica sa nu te mai gnadesti mie asa mi-a zis o vaca de psiholoaga sa nu ma mai gandesc, aia stiu si eu, parerea mea e ca psihologii mananca banii la naroji.

| Lazaraziy explică (pentru cristi202):

Eu daca ma duc acolo ma duc sa aflu chestii pe care nu le cunosc, nu ceva ce deja stiu