| Queen2678 a întrebat:

La ce alimente trebuie sa renunț pentru a putea slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fast-food, prajeli, dulciuri, paine alba, patiserie, sucuri din comert

| anonimg a răspuns:

Pe langa ce s-a spus, un "aliment" important la care trebuie sa renunti este masa de seara. Sau macar sa fie ceva foate usor.

| Frank51 a răspuns:

In primul rand la dulciuri, apoi alimente care contin grasime multa, smantana, iaurt, maioneza, as spune sa renunti si la carbohidrati dar nu este necesar pentru ca te ajuta foarte mult la energie. Ceea ce poti manca in continuare dar cu exigenta sunt cartofii, fasolea, legume in general, apoi fructe, dar nu foarte multe ca au zahar mult(chiar daca e zahar natural, evident mai bine un mar decat o briosa), etc. Important este sa ai vointa si rabdare, si sa faci sport.

| RainmakerX a răspuns:

Hei.

O iau intai cu inceputul... fiecare om arde zilnic un anumit numar de calorii. Un barbat normal arde undeva in jur de 2200, in timp ce femeile ard ceva mai putin. Arsul este influentat foarte mult de lucruri precum activitatea ta din timpul zilei, cat de mare esti ca fizic (este normal ca un culturist sa arda mult mai mult decat o fata ) si de metabolismul tau. Unii sunt norocosi si ard foarte mult in timp ce altii au un metabolism mult mai lent, fapt pentru care trebuie sa observi ce fel de metabolism ai si sa faci ce este mai bine pentru situatia ta.

La sfarsitul zilei, pentru a slabi, trebuie sa ai introdus in corp un numar mai mic de calorii decat numarul necesar functionarii normale a organismului. Daca ai un numar mai mare, atunci o sa te ingrasi.

Daca arzi vreo 1800, tu o sa urmaresti sa te afli intr-un deficit caloric, adica sa mananci vreo 1500. Daca mai faci si exercitii fizice intense pentru 30 de minute sau daca sari coarda atunci poti sa arzi inca 300 si sa maresti ritmul in care corpul tau arde (efect ce poate sa tina si cateva ore dupa)

Ideea este ca poti sa slabesti si daca mananci prostii toata ziua atata timp cat esti in deficit caloric. Nu conteaza ce mananci atata timp cat numeri caloriile. Partea proasta e ca te imbolnavesti daca faci asta caci mancarea proasta (ex fast-food ) are un numar extrem de calorii, fapt pentru care in dieta ta de vreo 1500 de calorii o sa incapa un meniu de la mc pe zi si cam atat...

Cauta pe internet caloriile pentru diverse alimente si stabileste un prag pe care sa nu-l depasesti. (Cauta intai un calculator de calorii necesare pentru a cunoaste cat arzi)

http://www.csid.ro/calculator-calorii/

| kar1GaNNN a răspuns:

La zahăr.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Grasimi, dulciuri, mancaruri gatite in ulei.

| Chubby2104 a răspuns:

Pâine și dulciuri în mare parte

| RaulMA a răspuns:

În special la pâine. Si la mâncatul dupa ora 19:00 - 20:00, apoi, la prăjeli, in tigaie, cu ulei.

| zuzaaaaa a răspuns:

In primul rând, la pâine. apoi dulciurile.

| luxuriant a răspuns:

Alimentele bogate in grasimi, zahar, carbohidrati, produsele preparate cu faina alba..si asa mai departe.Eu am mentionat doar cele mai importante si care sunt inamicul number one pentru sanatatea ta.