| VisSs a întrebat:

La ce e bun pilatesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ROberrt86 a răspuns:

Pilates este un antrenament structurat pe baza durerii coloanei, picioarelor sau a femeilor gravide.

| Norti0013 a răspuns:

Beneficiile claselor de Pilates
• imbunatatirea flexibilitatii
• cresterea fortei musculare si tonifierea acesteia, in special in zona abdominala, zona lombara, bazin si fesieri (zona de core de fapt a corpului)
• echilibrarea fortei musculare pe ambele parti ale corpului
• imbunatatirea controlului muscular in zona spatelui si a picioarelor
• imbunatatirea stabilizarii coloanei vertebrale
• imbunatatirea posturii
• ameliorarea durerilor de spate
• reabilitarea si preventia accidentarilor determinate de dezechilibrele musculare
• imbunatirea coordonarii si echilibrului fizic
• relaxarea umerilor, gatului si zonei cervicale
• reabilitarea in siguranta a accidentarilor articulatiilor si coloanei
• preventia accidentarilor musculo-scheletice
• intareste muschii pelvieni ceea ce are o alta consecinta benefica: imbunatatirea vietii sexuale
• imbunatatirea capacitatii plamanilor si a circulatiei prin respiratie adanca
• imbunatirea capacitatii de concentrare
• imbunatatirea legaturii minte-corp
• managementul stresului si relaxare
• imbunatateste activitatea retelei neuronale, performanta memoriei si functiile cognitive