| Anonimus1358 a întrebat:

La ce grupe pot dona sange daca am 0+?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosminnnaksj a răspuns:

Salut. Daca ai grupa 0 poti dona la toate grupele mai ales a ta. Dar tu nu vei putea primi decat de la grupa ta (adica de la grupa 0). Dar ATENTIE de fiecare data cand donezi sange este important sa iti faci analize sigure ca daca nu risti sa infectezi persoana la care vrei sa ii donezi sange. Si cel mai bine este sa intrebi un medic specialist ca cu sangele nu este de gluma.

| Roxin a răspuns (pentru Cosminnnaksj):

Nu poate dona la toate grupele din cauza RH-ului pozitiv. 0- doneaza tuturor grupelor si primeste doar de la a lui, adica 0-. happy

14 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

La absolut toate, e grupa "donator universal".

| Roxin a răspuns (pentru andreia67):

Cum sa fie 0 Pozitiv donator universal? 0 Negativ e donator universal...

| andreia67 a răspuns (pentru Roxin):

0+ merge la 0+, A+, B+, AB+.

| Roxin a răspuns (pentru andreia67):

Pai eu ce am zis? laughing) 0+ doneaza doar la grupele pozitive. 0 negativ e donatorul universal.

| Samariteanul a răspuns:

Daca imi aduc aminte bine cred ca la toate, in afara de AB

| Roxin a răspuns:

Salutare!
0+ poate dona catre : 0+, A+, B+, AB+ si poate primi de la 0+ si 0-

| EcceHomo a răspuns (pentru Roxin):

Dar A- cui dă şi ce primeşte?happy

| Roxin a răspuns (pentru EcceHomo):

A- doneaza catre : A-, A+, AB-, AB+.
Primeste de la : A-, 0-.

| EcceHomo a răspuns (pentru Roxin):

Mulțumesc!
Tu ce grupă de sânge ai?happy

| Roxin a răspuns (pentru EcceHomo):

Ab negativ, scuze. Emotiile.)

| Anonimus1358 explică (pentru Roxin):

Dar ce grupele cu un numar? Gen B3

| Roxin a răspuns (pentru Anonimus1358):

Salut!
Grupa B+ doneaza catre : B+, AB+
Primeste de la : B-, B+, 0+, 0-

Grupa B- doneaza catre : B-, B+, AB-, AB+
Primeste de la : B-, 0-

O seara buna!

| Roxin a răspuns (pentru Anonimus1358):

Acel numar indica de fapt numarul grupei. Avem astfel 0(1), A(2), B(3), AB(4). Nu sunt grupe separate de cele principale, doar sunt numerotate in ordine.