| pepenerosu a întrebat:

La ce ora este indicat sa te culci seara? si cate ore pe noapte e indicat sa dormi?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cel mai odihnitor somn este intre ora 23 si ora 1. Si e indicat sa dormi 6 ore ca adult respectiv 8-10 ca si copil.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Un adult trebuie sa doarma 7-8 ore din 24. Ca mai sunt si cei care dorm ziua ca lucreaza noaptea, nu conteaza...

| monyk a răspuns:

E indicat sa dormi cel putin 8 ore, eu acum in vacanta dorm de la 12 noaptea pana la 12 ziualaughing, 12 orelaughing)

Shin
| Shin a răspuns:

Eu am auzit din batrani ca somnul intre 22:00 si 00:00 este cel mai odihnitor.
Numai bine, Shinwinking

| inna a răspuns:

Este indicat sa dormi 8 ore pe noapte.

| viki a răspuns:

De la ora 22.

| bernaaaaa a răspuns:

Pai ar trebui sa te culci maxim la 11 in timpul saptamanii si sa dormi 10 ore iar vinerea si sambata ar trebui sa te culci maxim la ora 00 si sa dormi tot 10 ore

| juniper a răspuns:

8 ore e necesar sa dormi

| BlueDreams a răspuns:

Depinde de varsta.Pt copii la 21 si trebuie sa doarma 10-11 ore, pentru adolescenti ora 22 si sa doarma 9-10 ore. Iar pe adulti ora nu o stiu dar trebuie sa doarma cel putin 7 ore.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din punct de vedere al ceasului circadian, ii indicat la ora 11 (sau dupa o ora, dupa ce apune soarele) si sa te scoli dupa 40 de minute dupa ce rasare soarele. Asta ii o absurditate, dar asta o sa vezi in cartile de psihiatrie si psihologie. Iti recomand atunci cand ti-e somn, dar sa fie noaptea, la un adult intre 6-8 ore ii destul (mai mult nu este indicat ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neata! depinde de fiecare persoana! pe la ora 23 max!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ora normal la care trebuie sa dormi este ora 20:00

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ora 8 si 8 minute trebuie sa te culci si la ora 7 sa fi in picioare am vazut asta la stiri si e chiar interesant...

| ariana10 a răspuns:

Pentru copi eindicat sa te culci la 21:30 si pentru adulti 22:30

| info9993 a răspuns:

In functie de virsta, iata aici mai desfasurat: http://infopages.md/cite-ore-trebuie-sa-dormi/

| Bianca_Buhan_1991 a răspuns:

Buna dupa cat stiu maxim pe la ora 00:00(adica 12 seara) ca sa te poti odihni bine trebuie sa ai minim 7 ore de somn.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?

| andrei_8121 a răspuns:

Normal pentru un om este normal sa doarma 8 ore