| cosmin986522 a întrebat:

La dentistii care lucreaza cu CASS pot trata o carie fara sa mai dau bani? adica curatare, obturatie de canal si plomba. Pana la urma daca trebuie sa platesc de ce mai dau bani la stat pe asigurari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți atâta timp cât fondurile alocate nu s-au epuizat. Si asta se întâmplă întotdeauna foarte repede!

| anonimg a răspuns:

Dantura nu este inclusă în cas.
Cred că este singura parte a organismului care nu este inclusă în casa de asigurări de sănătate.
Probabil că lucrările dentare sunt scumpe și dese. Nu știu exact.

| alina2k18 a răspuns:

POti doar daca ai asigurare privata de sanatate.

| anamariarot a răspuns:

Probabil dai banii pentru că dentiția nu reprezintă o urgență(de cele mai multe ori). Din câte știu eu, ai gratuitate sau reducere consistentă doar dacă ești minor.

| Iunix a răspuns:

Ca idee sunt convins că ai iesi în câştig dacă nu ai mai da niciun leu la stat pentru sănătate. Ai iesii în câştig dacă acei bani pentru CASS i-ai păstra, iai strânge lună de lună şi o dată când vei avea vreo problemă te duci la un spital privat unde plăteşti şi ai cobdiții, nu ca la stat unde plăteşti şi mori cu zile, să nu mai zic de şpagă.