| anonim_4396 a întrebat:

La institutul Cantacuzino se poate face auto-vaccin pentru acnee, se plateste o taxa de 20-30 roni, stiati? Va trebuie trimitere de la medicul de familie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

Nu stiam, dar mersi pentru pont.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna "auto-vaccin"?
Te vaccinezi singur-a? Si cei 30 de Roni pentru ce ii dai, pentru fiola cu vaccin?
In orice caz, dupa informatiile mele, orice vaccin nu este decat un mod de a se castiga bani. De fapt, dupa parerea multor specialisti in domeniu, singurul efect sigur al vaccinurilor este ca aduc bani in buzunarul celor care le produc si, uneori aduc si slabirea sistemului imunitar acelora care le accepta.
Restul este doar presupuneri si multa galagie(lauda adica).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gabis nu mai scrie ineptiile alea, te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alllinna explică:
"Gabis nu mai scrie ineptiile alea, te rog".
**************************************************************************
Cunosc persoane de diferite pregatiri profesionale si cunosc familii de medici care refuza pentru ei si pentru copiii lor orice forma de vaccinare. Ei si copiii lor sunt, cel putin la fel de sanatosi ca si cei care cred in ineptia vaccinarii. Daca ai avea cateva cunostinte in domeniu, ai pricepe ca insasi principiul de functionare al unui vaccin este o absurditate. Ideea ca sistemul imunitar al corpului devine capabil si invata sa lupte cu boala impotriva careia se realizeaza vaccinarea prin introducerea in organismul nostru cu ajutorul vaccinarii a unor tulpini ale virusului bolii respective este o gogomanie pentru ca: daca tulpinile respective sunt active, asta inseamna de fapt infectare iar daca nu sunt active(sunt moarte) totul este "apa de ploaie" pentru pacient dar aduce bani in contul producatorilor.

Se sustine ca respectivele tulpini virale care se introduc prin vaccin, in organism, sunt intr-o cantitate infima, asa ca organismul sa le poata "anihila" dar in acelasi timp sa produca anticorpii necesari care, apoi, in situatia unei infectari acute cu virusul respectiv, corpul sa aiba disponibili anticorpii necesari infrangerii atacului infectios. Totul este baliverna cu interes finaciar. In primul rand, nimeni nu stie si nu garanteaza ca sistemul imunitar va "infrange" si va anihila tulpinile respectivei boli introduse in corp sau doar le va pune in carantina cu riscul ca intr-un moment in care sistemul imunitar sa fie slabit din alte "lupte" cu alti germeni patogeni acesti virusi tinuti in carantina in stare latenta sa devina activi si sa produca in corp exact inversul a ceea ce s-a dorit prin vaccinare.

Apoi, corpul nu produce sub nici-o forma anticorpi pe care sa-i depoziteze in "regimente de lupta" si sa ii retina in stare de rezerva pentru un eventual atac virusal cindva in viitor. Tot ce nu este activ in corp cu exceptia depunerilor de grasime, este eliminat de catre organism ca nefiind necesar. Sistemul imunitar este asa construit de Creator ca isi va produce anticorpii necesari la momentul de criza si si-i va produce dupa ce mai intai va scana informatia din codul genetic al virusului respectiv care a patruns in organism. Corpul nu-si permite sa mentina "batalioane" de miliarde de anticorpi, inactivi, stocati (nu stiu unde stii tu ca i-ar putea stoca) sa-i poata avea la dispozitie peste un an sau doi cand corpul va intra in contact cu mult balacarita "Gripa porcina" care nu este nimic altceva decat o gripa obisnuita. Daca corpul ar face asa, atunci, pe baza unei logici simple trebuie sa admitem ca in organism se gasesc tot atatea depozite de anticorpi cate vaccinuri sa-u facut, specializati pe diferiti virusi si care nu trebuie sa vina in contact unii cu altii pentru ca ar declansa un "razboi civil" in corp prin faptul ca un anticorp specializat pe lupta impotriva Gripei porcine va interpreta un alt anticorp specializat pe lupta impotriva Turbarii ca un dusman si il va ataca. Sa fim seriosi...

Ba, mai mult, nici cei care il administreaza(medicii) nu cred in el(in vaccin). Ca dovada, orice om care este muscat de un animal ce se presupune ca ar fi putut fi infectat de virusul bolii numita popular Turbare sau daca, urmare a unui accident nefericit, in corp patrunde o bucata de metal ruginit despre care se crede ca ar putea sa ii provoace Tetanosul sau...sau...este sfatuit sa se prezinte imediat la medic, pentru a fi supus unui tratament special care sa preintampine boala, chiar daca pacientul respectiv, asa cum se stie ca este obligatoriu, este vaccinat impotriva Tetanosului sau a bolii de Turbare.
Asa stand lucrurile, numai un natang nu se intreaba la ce au folosit vaccinurile respective daca in cazul unui accident, pacientul trebuie neaparat pus sub observatie si tratat ca si cel care nu are un astfel de vaccin? Sa fim seriosi cu propaganda provaccinare. Totul este minciuna si...bani.

Este cunoscut scandalul de proportii europene a vaccinului contra cancerului de col uterin adus cu surle si trompete si in Romania si care se incearca sa fie implementat obligatoriu populatiei feminine inca din anii de scoala elementara... Totul este baliverna in ce priveste eficienta, ba sunt specialisti care sustin cu argumente ca nu doar ca nu este eficient, dar in foarte multe cazuri, acolo unde sistemul de lupta(imunitar) al unui organism este mai deficitar sa se provoace cancerul de col uterin tocmai prin acest vaccin prin care sunt introduse in corp tulpini canceroase specifice cancerului de col uterin... Ar trebui sa fii mai rationala, lasand fanatismul si, cine stie ce interese meschine, daca ar putea fi si acestea si sa intelegi ca sanatatea si viata oamenilor este mai de pret decat aroganta si interesele financiare ale unor corporatii medicale si producatoare de medicamente, corupte pentru bani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru o singura exceptie de la regula nu poti compromite o experienta de 30 de ani a institutului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Allinna a raspuns:
"Pentru o singura exceptie de la regula nu poti compromite o experienta de 30 de ani a institutului".
========================================================
Ok... dar care este exceptia? Eu nu am adus nici-o exceptie in discutie. Eu am explicat pe baza principiului vaccinarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti trebuie trimitere te duci si platasti o taxa de 35 ron, daca ai cosuri purulente ti se face o recoltare pe baza careia ti se va face autovaccinul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-mi detalii, te rog, daca ai fost la institut... daca ai rezolvat ceva. Orice ar fi de folos (preturi, conditii in care ar avea efect vaccinul, etc...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-mi detalii, te rog, daca ai fost la institut... daca ai rezolvat ceva. Orice ar fi de folos (preturi, conditii in care ar avea efect vaccinul, etc...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut acest auto vaccin acum 10-12 ani si am scapat de o acnee super urata. Cred ca daca ar fi sa isi doreasca sa faca bani ar putea face cu poze de tipul "inainte" si "dupa" - s-ar vinde ca painea calda. Recomand oricui are probleme cu acneea - probleme care nu se rezolva cu lotiuni dermatologice sa nu ezite sa faca acest vaccin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu are o problema asemanatoare

| KraddyQ a răspuns:

Dai 36 ron pentru recoltare, dar pentru prepararea autovaccinului mai dai inca 250 ron.
Eu am facut autovaccinul si mi-au venit 20 fiole a cate 1 ml fiecare
si sa va spun sincer are efect foarte bun! Asa ca nu va luati dupa toti care habar nu au pe ce lume traiesc...