| Radandam a întrebat:

La o ecografie toracica se poate vede dacă am ceva la inima? Ma doare bratul stâng e a doua zi și ziceam dacă se poate vedea la o ecografie toracica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ne-ai spus, ai băgat in tine vaccinul AZ?

| Radandam explică (pentru sierra1):

Ești bolnava psihic, o ții pe a ta cu vaccinul AZ. Ai probleme fata mea

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

Ai spus ceva despre bolnavi psihic? ia recitește:

m-am trezit ca ma doare mâna stânga

https://www.tpu.ro/......a-nu-stiu/

încheietura sunt mai roșii dintr o data asa. Păreri? Sunt cheaguri de sânge?

https://www.tpu.ro/......-exterior/

pentru dureri de inima. Aspenter se ia ca prevenire a cheagurilor de sânge

https://www.tpu.ro/......dureri-de/

cheaguri de sânge formate? Sau doar înainte sa se formeze?

https://www.tpu.ro/......a-b6-zinc/

...așa-i că-i grav?

| johnnny123 a răspuns (pentru sierra1):

Cum indraznesti sa insinuezi ca un om care a pus 643 de intrebari despre vreo 30 de boli inchipuite ar avea probleme psihice?

| Radandam explică (pentru johnnny123):

Și asta e tot problema psihica, ca e a 2 a zi când mana stânga ma doare și o simt slăbită?

| johnnny123 a răspuns (pentru Radandam):

Faptul ca te doare mana nu e problema psihica.
Dar faptul ca de dimineata pana seara cauti probleme de sanatate si terorizezi niste necunoscuti de pe internet cu un sir nesfarsit de intrebari despre ele, sugereaza cu siguranta o problema psihica.

Crezi ca a trait pe pamantul asta vreun om pe care sa nu-l fi durut la un moment dat mana?

| Radandam explică (pentru johnnny123):

Pai fără sa știi ca te ai lovit la ea? Poate fac infarct

| sierra1 a răspuns (pentru johnnny123):

Da, mea-culpa, iertare stăpâne!

se consideră dezechilibrat doar ăla având de la 644 intrebări pe aceeași temă!

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

Sau te-ar putea lovi un avion ce se prăbușește. Nimic nu e exclus!

| alina2k18 a răspuns:

Fa-ti o ecocardiograma mai bine si un EKG eventual.

| Radandam explică (pentru alina2k18):

Asta doar la spital se poate face cred.

| alina2k18 a răspuns (pentru Radandam):

La orice clinica de are aparatura si cabinet de cardiologie.
Si eu am de facut, abia in 12 mai am programarea, dar eu am de facut multe laughing si am bilet de trimitere deci consultatie gratuita si EKG dar ecocardiografia e cu plata -> 180 ron.
Eu ma duc la o clinica privata de lucreaza cu CNAS.
Ecocardiografia arata:
• Dimensiunea cordului. O inima marita poate fi rezutatul hipertensiunii arteriale, insuficientelor valvulare sau a insuficientei cardiace;
• Afectarea miocardului tradusa prin scaderea fractiei de ejectie, de exemplu in urma unui infarct miocardic sau la pacientii anginosi;
• Afectiuni valvulare - defecte de inchidere sau de deschidere a valvelor, endocardite;
• Afectiuni congenitale - defect septal atrial sau ventricular;
• Tromboze sau tumori intracardiace, care prin fragmentare pot duce la accident vascular cerebral sau infarct miocardic.
• Prezenta unui cheag de sange.