| Radandam a întrebat:

La radiografie la coloana se poate vedea o posibila hernie de disc? Sau se vede numai la CT sau RMN? Ziceam prima data sa fac o radiografie la coloana si sa ma duc la medicul de familie sa se uite si daca este cazul de ceva, sa ma trimita el la specialist.Voi ce ziceti? Ati facut radiografie la coloana? Se poate vedea ceva? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Am facut eu si radiografie si RMN pentru hernie de disc.
Prima data am facut radiografie iar medicul mi-a zis ca DUPA PAREREA LUI este vorba despre o hernie. Alti medici mi-au spus ca nu se poate diagnostica o hernie dupa o radiografie. Poate observa doar o apropiere anormala a inelelor si de acolo sa presupuna ca este discul intervertebral herniat, ceea ce nu este obligatoriu.
Dupa RMN mi s-a confirmat cu diagnostic clar hernia de disc.
Iti recomand sa faci totusi RMN ca daca e hernie, e bine sa o iei in serios cat de repede si sa incepi sa faci ce-ti spune medicul pentru a prevenii o operatie, daca inca se mai poate preveni.
Mult succes si sanatate.

| RAY a răspuns:

Eu am facut o radiografie la coloana, m-a costat 180 de ron, mi-a dat rezultatul pe loc, eu am facut gratis cu bilet de trimtere