| Radandam a întrebat:

La Rmn ul pe care l-am făcut la cap acum ceva timp, mi-a ieșit :
Rmn cerebral nativ
Examenul RM celebra nativ nu evidențiază modificări patologice de semnal in substanța cerebrala supra-sau infratentoriala.
Sistemul ventricular simetric, cu dimensiuni normale, situat pe linia mediana.
Regiuni retrobulbare, sinusuri cavernoase, unghiuri ponto-cerebeloase fără modificări patologice notabile pe secvente native.
Fără arii cu aspect ischemic recent și fără leziuni hemoragice în substanța cerebrala.
Fără imagini de mase tumorale delimitate în substanță cerebrala vizibile pe secvente native.
Mic chist mucos de 12 mm în decesul alveolar al sinusului maxilar drept.
Fără colecții la nivelul sinusurilor cranii-faciale sau mastoidelor.
Hipertrofia țesutului limfatic nazofaringian
Multiple imagini limfo-ganglionare laterocervicale la nivelul triunghiului posterior al gatului pe dreapta, cu dimensiuni de 10-20 mm, incidental vizualizate la examenul RM cerebral(incomplet cuprinse în câmpul de examinare)
Concluzie :
Fără modificări patologice notabile la examenul RM cerebral nativ.
Iar la momentul acela, când am arătat la medicul de familie rezultatul a zis ca am doar o sinuzita. Credeți că e posibil sa am un hematom ascuns? Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Vrei sa te lauzi ca esti sanatos? Da, esti. Te invidiez.
Iar sinuzita, avem multi. Chiar mai serioasa decat acel "Mic chist mucos de 12 mm". Multi o au bilaterala.
Fereste-te de aerul rece, de raceala in general si va fi bine. Sinuzita daca e la inceput, ca la tine, se trateaza cu succes.
Altceva nu ai, oricat ai vrea tu sa fii victima. Hematomul nu se poate ascunde de RMN.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu. Nu era nimic. Daca ai probleme cu nervii ia milgamma n si b12

| StefanChriss a răspuns:

Ai sinuzita, nu se vede? laughing) Si zice acolo, chist mucos 12mm sinusul maxilar drept, din cauza asta ai si niste ganglioni inflamati tot pe partea aia. Chill