| Skarr a întrebat:

La sfarsitul lui Decembrie mi-a disparut gustul si mirosul dintr-o data. La modul acum aveam si peste 30 minute nimic. Pe langa nas infudat si alte simptome de covid. Am presupus ca am covid dar nu am facut nici un test. Au inceput sa-si revina peste 7 zile si spre finalul lui Ianuarie au revenit aproape de tot.

Acum mai mult de o luna au inceput sa mi se schimbe usor mirosul si gustul si pana acum parca se schimba usor usor inspre mai rau nu mai bine.

Am dat un search pe google si am gasit ceva numit Parosmia. Sau Long Covid daca va place mai mult. Cica dupa ce te vindeci de un virus respirator cum e si covidul. Incepe iar sa se schimbe mirosul si gustul si unii au ajuns de nu pot sa manance aproape nimic de 10 luni.
Din fericire desi am gustul schimbat si multe au gust napsa unele chestii inca au gust bun sau cum e banana care n-are nici un gust, e doar dulce.

Deci ce naiba fac? Ca nu vreau raman asa cateva luni sau si mai mult. Si daca am dreptate si inca se schimba poate o sa fie si mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este dupa cum vrei tu este dupa cum actioneaza organismul, poate sa mai treca o scurta perioada sau o lunga poerioada pana sa iti revii asta nu stie nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă confrunt cu aceeași problemă. Eu m-am infectat pe la începutul lunii martie, cel puțin atunci și-a făcut simțită prezența primele simptome. Nu m-am testat, m-am izolat, însă cum am avut contact cu mama a ieșit și ea pozitiv la test. Rău în asta, însă bine pentru ca nu s-a agravat. Miros nu mai am cum trebuie din ziua 4 a acestei luni, apoi fără miros și gust complet am rămas o zi.
O zi a persistat și durerea în gât.
Acum mirosul a revenit, însă parțial. Gustul asa și asa. Însă si asa am momente când pot să miros, am momente când nu. La fel și eu, simt doar dulce, acru, sarat. Unele produse, deși știam mirosul, acum are un miros urât, nici nu îl pot descrie. Spre ex. Lenor pentru mine are un miros urât tare. În rest am sesizat ca simt mirosul de prăjeală și mirosul de detergent pe care, acum ceva timp, nu reușeam să miros deloc. Și ceaiul de mușețel am sesizat ca îl simt. Am citit despre aceste simptome pe internet și am găsit un caz în care cineva se plângea că nu i-a revenit miros și gust deloc deși au trecut 4 luni de la vindecare.
Totul diferă la fiecare om în parte.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspuns aici întrebării principale pentru ca să o poți vedea și tu. Și aș vrea ca toți oamenii să cunoască răspunsul meu, pentru ca să știe ce să facă.

Lipsa gustului și a mirosului este o problemă de sănătate apărută cu multă vreme dinainte dinaintea covid-ului. Dar înainte de covid problema aceasta era foarte rară.
De când cu covid 19, lipsa gustului și a mirosului s-a înmulțit foarte mult. Acest lucru nu poate însemna altceva decât un simptom al covid-ului.
Da, este adevărat că nu se poate vorbi de covid doar pe baza unui simptom; dar este evident că acesta este un simptom de covid 19, și deci trebuie control medical -adica făcut testul de covid.
Trebuie să știm că o problemă de sănătate trebuie neapărat tratată medicamentos. Organismul are nevoie de ajutor ca să lupte împotriva a orice îl atacă. Și dacă nu i se oferă ajutor, organismul poate rămâne cu sechele. Adică lăsat singur să lupte cu boala (oricare ar fi aceasta) îi va lua mult mai mult timp, și poate să nu o învingă definitiv, si aceasta să reapară atacând cu noi"forțe".

Lipsa gustului și mirosului datorate covid-ului se pot trata mai repede (în cel mult o săptămână) cu antibiotice.
Dar dacă lipsa gustului și mirosului nu este un simptom al covid-ului se tratează mai greu, dar nu fără tratament medicamentos.
De aceea spun: orice ar fi trebuie investigat de medic și urmat tratamentul. Cu cât mai repede cu atât mai bine.
Când ne îmbolnăvim înseamnă că organismul nu mai are resursele cu care să lupte. De aceea trebuie să-l ajutăm.

| timidu89 a răspuns:

Eu m-am infectat cu covid19 la inceputul lunii noiembrie 2020. Am ramas fara gust si miros. Faceam febra 39-40 si nu imi scadea mai deloc. Am luat paracetamol cateva zile, apoi brufen. Am fost internat 2 saptamani. Gustul a inceput sa imi revina din luna decembrie, in prezent cred ca e cum trebuie sau aproape de normalitate. In schimb mirosul e departe de normalitate inca si au trecut 4 luni deja. Culmea e ca mamei i-a revenit inca din luna decembrie mirosul. Si ea avand virusul in aceeasi perioada. Eu zic sa iti faci testul covid. Frisoane, dureri musculare, dureri in gat, tuse ai?

| Skarr explică (pentru timidu89):

N am nimic. Doar gustul și mirosul

| Mopmop a răspuns:

Incearca sa te obisnuiesti. Oricum cu varsta gustul si mirosul isi schimba calitatea.

| Skarr explică (pentru Mopmop):

Sa ma obisnuiesc cu faptul ca mirosul transpiratiei are ceva asemanator la miros cu benzina si astea au ceva asemanator la gust si miros cu zacusca... Precizez ca nici una nu are gust si miros normal. E ceva ce n-am simtit niciodata. Dar parca toate 3 au ceva la fel. Si nu sunt singurele. Mai am cateva la care mi se intampla asta.
Si poate se schimba cu varsta dar cred ca mai am destul de mult pana acolo.
Oricum e temporar. Dar poate sa dureze luni, un an si cine stie poate si mai mult. Si nu stiu daca am ce sa i fac sa treaca mai repede.

| alexandrutoxic a răspuns:

Eu am și când mănânc ceva condimentat adică cu vegetă. Simt un gust si un miros foarte rău de care nu am mai avut parte.