| Twister09 a întrebat:

La spital după analize si ecografie abdominala mi-a iesit ca am ficat gras si hepatopatie toxica.
Am fost la medicul gastroenterolog mi-a cerut si el sa fac o ecografie abdominala si mi-a iesit acum ca am hepatopatie cronica, mi-a dat tratament acasă cu esențiale forte. Si mi-a spus sa repet analizele peste o lună ( este vorba de analizele tgp, tgo, ggt etc ). Le-am repetat si mi-au iesit foarte bune acum.
Intrebarea mea este daca pot sa consum ceva alcool pentru ca am un majorat in familie. Vreau să beau vin de casă nicidecum bere sau alte prostii.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti consuma alcool foarte putin si numai din categoria "alcoolului slab", de gen: bere sau vin (1 bere sau 1-2 pahare de vin).
Nu ai voie alcool de procentaj mare, ca vodca, coniac, wiskey, tuica, palinca, ca-ti afecteaza grav ficatul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă bei un pahar, poți.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Daca bei in timp ce iei tratamente, nu iti recomand, alcoolul incetineste efectele medicamentelor. stiu ca o petrecere fara bautura nu are nici un farmec dar poti inlocui taria cu ceva mai dulce gen... bea mai bine must, nu a facut rau nimanui.

| Fantonas a răspuns:

Parerea mea e sa te abtii de la alcool macar 3 luni, apoi cu moderatie.