| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

La spital mi s-a spus ca am SUFLU SISTORIC la inima...mai exact ce vrea sa spuna? Ma inteapa inima ori de cate ori trag aer tare in piept sau daca am emotiisadsadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suflul sistolic este data de o valva la inima care nu functioneaza prea bine. Multi tineri au, dar este asimptomatic. Nu te ingrijora, du o viata normala si nu vei avea niciodata probleme.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suflul sistoric nu este in sine o boala propriu-zisa.
Se intampla la cei care nu fac suficienta miscare, sport.
Jogging-ul este un "medicament" perfect...

| cornelia_7230 a răspuns:

Suflul sistolic ( sistola si diastola- poate iti amintesti de la anatomie )poate fi intilnit si la virste foarte fragede. A avut si fata mea cind era micuta, dar i s-a spus ca se va remedia in timp. Probabil ca si tu ai avut dar nu ai resimtit efectele atit de mult ca acum, cind faci eforturi mai mari. Copilului meu nu i-a recomandat nimic si cred ca nici tie, in afara de a te retine de la efort excesiv. Mi s-a explicat, la momentul respectiv, ca e vorba de peretele despartitor dintre camerele inimii, care are o mica zona prin care poate trece singele de la o camera la alta. Adica o micuta gaura, care, in mod normal, se va astupa odata cu cresterea ta. Oricum, urmeaza indicatiile medicului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am si eu la fel fii atent sa nu faci efort sa nu ai emotii puternice sa nu te mai enervezi si ai grija cu cei din jur P. S sa nu Plangi mult k nu my poti sa respiri

| mereu a răspuns:

Nu sunt neaparat din cauza inimii, eu am primit un tratament cu calciu, magneziu...Mai pot provenii din cauza "excesului" de calculator, undele care sunt create de acesta... nu stiu sa explic in termeni. am fost la doctor la 12 ani cu problema asta happy, deci repet nu sunt neaparat din cauza inimii, acele intepaturi pot provenii de la oase