| Mariushgv a întrebat:

La un dispensar trebuie neaparat sa fie medic de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicina de familie este o specialitate medicală.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Specialități_medicale

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa fie macar 1 medic de familie, altfel dispensarul ala nu are sens sa existe, fiindca o asistenta medicala nu poate sa faca consultatii si nici sa prescrie medicatie.

| sierra1 a răspuns:

N-ar strica să fie dar sunt și fără

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există o legslație în acest sens.

| Mariushgv explică (pentru sadrian46):

Poti sa devii medic fara sa faci specializare in medicina de familie?

| Mariushgv explică (pentru sadrian46):

Buna daca fac specializare in medicina de familie pot sa devin si medic smurd?

| sadrian46 a răspuns (pentru Mariushgv):

Medicul SMURD este medic de medicină de urgență.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mariushgv):

Medicina de familie este o specialitate medicală.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Specialități_medicale

| DarthNiger a răspuns:

Ar trebui dar nu se intampla mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În principiu da pentru că astfel ce rost are acel dispensar să fie deschis? O asistentă de exemplu nu poate consulta singură bolnavii dar mai ales nu le poate da trimiteri spre alte consultații de specialitate dacă e nevoie