| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Lapte de vaca e sanatos? Daca e fiert, are ceva? Ma refer la lapte de la tara. La multi ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptele, precum si produsele lactate ADEVARATE (cele bio, nu cele facute din profuri si E-uri), cum sant laptele acru, iaurtul, casurile si branzeturile etc. sunt foarte sanatoase organismului.
Aceste produse contin cantitate mare de calciu, care se asimileaza in organism si intareste sistemul osos.
Produsele lactate sunt foarte recomandate, mai ales pentru femei, deoarece ele au pierderi mari de calciu din organism cu ocazia ciclurilor menstruale, ale sarcinilor/nasterilor, dar si la instalarea menopauzei. Consumul regulat de produse lactate previn osteoporoza ("oasele de sticla") de la varsta de batranete, oasele nu se "rup" la clele mai mici lovituri, cazaturi!
Consumul de lapte acru si iaurt ajuta foarte bine la digestie, previn problemele de constipatie, dar ajuta si la reglarea metabolismului omului.

| darrio2007 a răspuns:

Tocmai ca fiert este cel mai bun. Distruge microbii.

| Adry05 a răspuns:

Daa, mult mai sanatos decat cel din comert.
Nu, din contra, se recomanda fierberea lui. Poti sa-l bei nefiert doar de la cineva pe care-l cunosti bine si stii ca e foarte curata si curata ugerele tot.

| justanotheruser99 a răspuns:

Da, e sanatos, contine mult calciu. Nu, nu are nimic daca e fiert, prin fierbere se omoara bacteriile "rele". (e ca la procesul de pasteurizare).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Spune bunica si aia care iti vor banii pentru lapte.
http://www.biolandia.ro/blog/2012/08/21/adevarul-despre-lapte-si-calciu/

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am trait in minciuna atatia ani...
laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Pentru ca reclama comerciala este facuta de armate de psihologi, este facila, iti intra in ochi, in cwr si peste tot pe unde poate.Iar informatia inseamna sa muncesti, asta e mai greu. Despre lapte se stie demult ca e nociv. Vezi ca am pus si niste filme la misto pe la vitei...pardon, pe la colegi.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am vizionat o parte din filmulet... Cred ca nu am sa mai consum lactate o bucata de vreme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Nu chiar mori de la el, nu trebuie sa exageram, poate fi consumat moderat. Eu prefer un iaurt din cand in cand care e mai indicat, prostia e ca nu se mai gasesc decat facaturi, si 90%din alimente contin zahar oncepand de la paine pana la castraveti in otet. Zaharul este numit moartea alba, omoara mai mult ca fumatul. Laptele acru care se facea la bunici in oale de lut nu va fi cunoscut niciodata de generatiile de azi. Era bun si ala din borcane facut de ceausescu, ne hranea mult mai sanatos. Chestia e ca stiu persoane care beau +20 l lapte pe luna. Sunt ca alcolistii, daca le spui ceva ti-i faci dusmani, zic ca e teoria conspiratiei. Unii chiar au probleme de stomac si altele.

| vocea a răspuns:

Laptele de vaca este foarte sanatos mai ales daca este fiert.

| octav005 a răspuns:

Este sanatos fiert

| FMC a răspuns:

Fiert e sanatos. Nefiert e foarte riscant din cate stiu.

| Barbosu_Razvan_1990 a răspuns:

Pai normal ca e sanatos doar si cel de la magazin e la fel doar ca e pasteurizat pe cand cel din piete espe pus in sticle dupa ce taranii il iau de la vaci. Tu trebuie sa il fierbi ca sa fi sigur ca nu mai are bacterii care se aflau pe ugerul vacii care peobabil mai era prinunele parti murdar.