| AndreiG007 a întrebat:

Legat de noul Coronavirus. Am inteles ca pentru acest virus nu exista un tratament specific pentru el, ci doar pentru simptome. Intrebarea mea este. Acest virus este ca HIV-ul? Adica odata infectat cu el il porti toata viata? Organismul nu va lupta sa il indeparteze? Stiu ca si gripele si racelele au acelasi lucru. Nu au tratament pentru virus/bacterie dar au pentru simptome.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Nu este atat de gravă precum se prezintă in media. Este un procent foarte mic al mortalității raportat la numărul de îmbolnăviri, iar mulți oameni s-au și vindecat. Nu îl poți avea toată viața, întrucât se manifesta și este, in sine, o gripa. Oamenii care au murit pana acum erau fie bătrâni, fie bolnavi cronic. Un organism tânăr și sănătos nu va fi doborât de coronavirus. Orașele au fost închise iar zborurile sunt monitorizate pentru ca, intr-adevăr, potențialul de răspândire este foarte mare și sunt obligați sa fie precauți. Asocierea cu HIV-ul a stat strict la baza tratamentului: se pare ca anumiți compuși ai tratamentului pentru HIV funcționează și in anularea acestui virus. Dar nu exista nici o alta legătura intre acestea.
Intre timp, ce poți sa faci este sa fi precaut. Sa porți măști chirurgicale pe care sa le schimbi odată la 3 ore sau atunci când se umezesc, sa te speli des pe mâini și intr-un mod corect și sa te alimentezi sănătos, cu mese bogate in vitamine. Și sa nu mai crezi tot ce vezi in media caci nu tot ce zboara se mănâncă...

| AndreiG007 explică (pentru bmerry):

Multumesc de raspuns happy

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca da: http://bit.ly/3aQiUDd

| Simpatic a răspuns:

Rusia si China lucreaza chiar la un vaccin impotriva acestui coronavirus, cand vaccinul va fi gata vom putea spune pa-pa acestui virus! Dar nu se stie cat timp le va mai lua cercetatorilor sa descopere solutia.

| RAY a răspuns:

Vrei sa traiesti in simbioza cu el? El vrea sa iti atace celule sa se multiplice nu simbioza, pana apar primele simpome il raspandesti tu, 14 zile apoi porti masca sa nu infectezi pe alti, cat o sa mai traiesti sau nu depinde de sistemul tau imunitar, ceea ce vb acolo sunt virusi genetici

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ioneasca scrie aiureli, nu porti nimic daca sistemul tau a scapat de el, simplu

| Violleta2022 a răspuns:

Coronavirus nu este ca HIV, este de mii de ori mai rau, ca se moare in cateva zile de cand esti infectat.
Nu exista tratament pentru ca este un virus nou aparut.
Oamneii de stiinta din Melbourne (Australia) au deja virusul original si lucreaza la crearea vaccinului, care sa omoare acest virus mortal. Virsul ataca in special copii si batranii sau pe cei cu probleme de sanatate. Se pare ca cei care au un organism foarte sanatos, pot sa-l tina sub control, dar tot pot sa-l transmita, odata ce sunt infectati.
Cu HIV daca iei tratamentul corect, poti trai ani buni, pana mori, cu corona virus, nu ajungi la 2 saptamani.

Situatia este critica. S-au inchis orase multe in China.
Calatoriile cu avionul sunt suspendate catre China si inapoi.
Quantas deja a suspendat TOATE zborurile spre China si dinspre china, pentru 1 luna.
https://7news.com.au/......--c-671011

China are deja peste 90.000 de infectati.
https://www.facebook.com/......jEzMzgxMA/
Australia confirma 5 deocamdata
Guvernul australian a dat deja un comunicat de urgenta, ca copii care abia s-au intors din china, sa stea acasa 14 zile, ca protectie pentru ceilalti copii, ca aici a inceput anul scolar 2020.

| AndreiG007 explică (pentru Violleta2022):

Dar concret. Trece de la sine? Sau este pentru toata viata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiG007):

Nu are cum sa treaca de la sine, il porti cu tine toata viata, pana iti scade imunitatea si dai mori si tu.
Doar banuim si facem prezumtii, ca nimeni nu stie cat rezista in corpul uman, doar ca este mortal si foarte usor transmisibil.
Nici virusul hepatitei B sau C nu-i mortal la contaminare, dar in timp, daca ti-a scazut imunitatea, poti murii de la el.
Coronavirus este foarte violent, dar inca nu sunt 2 saptamani de la infectarea primului, si nimeni nu stie cat se poate trai cu acest virus.
Virusul se raspandeste uimitor de rapid, deja este in Japonia, Tailanda, America, Australia, UK si Dumenzeu stie unde se va mai anunta maine, ca a ajuns.

| lalaura94 a răspuns (pentru Violleta2022):

E si mult circ facut de televiziuni si site-uri pentru audienta, ai mai multe sanse sa mori omorat de o vaca decat de Coronavirus. E bine sa te protejezi, evident, si trebuie ca lucrurile sa se ia in serios, dar prea multa barfa, au terminat cu "criminalul din Caracal" si au inceput cu Coronavirus, sa nu moara romanii de plictiseala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lalaura94):

Nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar este clar ca esti dezinformata.
Corona virus a omort deja 134 de oameni in China si sunt infectati peste 90 mii.
Virusul a ajuns in marile tari ale lumii si se raspandeste cu viteza luminii.
Inca nu exista vaccin si probabil mai dreaza pana se va face.

Stirile internationale spun si vorbesc clar de acest virus mortal.
Eu stau in Australia si noi ne pregatim serios de un PANDEMIC!
Stirile aici sunt infioratoare!

| lalaura94 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, stirile sunt infioratoare, "facts-urile" sunt departe de circul care se face. E mult pentru audienta, sa se uite prostii la TV si pentru clickuri pe internet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lalaura94):

Nu este nici un circ, este pura realitate!
Traiesc in Australia si 5 milioane din populatia Austarliei, sunt chinezi.
Sutuatia aici este critica!

| JulyDreams a răspuns (pentru AndreiG007):

Gasesti raspunsul si explicatii in video asta https://www.youtube.com/watch?v=xotNiLJDT-c

| alina2k18 a răspuns:

Mai nasoala e gripa, ucide 650 000 oameni in fiecare an.
https://weather.com/......oronavirus

| WhiteLife a răspuns:

Sunt persoane vindecate, nu ramai cu el toată viața. Nu exista un tratament specific, dar bolnavii sunt izolați și li se da tratament simptomatic (tratament de raceala). Partea urâtă e că duce la penumonij grave (infecții bacteriene), cărora bolnavii vârstnici și cu alte probleme de sănătate nu le mai pot face fata.

https://www.thenational.ae/......s-1.970084