| Biancastefi2003 a întrebat:

Lentile de contact sau ochelari? Port ochelari de la 7 ani si m-am "plictisit" de ei.Am dioptriile de -3, 5.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NAT0 a răspuns:

Salutare. Problema asta mi-am pus-o și eu.
Nu contează ce dioptrii ai. Contează că ai nevoie de un ajutor (tratament). Înainte era o rușine să porți ochelari acum este o „modă" să porți ochelari, este un accesoriu plăcut. Lentilele de contact? Pe lângă faptul că sunt scumpe și poate trebuiesc schimbate din 6 în 6 luni, depinde la cât timp hotărăște oftalmologul, ele trebuiesc „tratate" cu multă grijă, ai nevoie de suport și timp să le îngrijești. Nu cred că ai vrea așa ceva. Tu dacă ești fată te face să pari mai frumoasă. Dacă chiar te-ai plictisit de ochelari, ia-ți altă ramă de ochelari. Probabil te-ai referit că nu mai vrei să-i mai porți, gândește-te în felul următor. Dacă tu nu vezi la 2 metri depărtare. Te simți bine? Eu cred că nu. Așa că părerea mea este că porți ochelarii deoarece cum am zis, lentilele de contact necesită o mai mare atenție.

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru NAT0):

Din 6 in 6 luni? Sfinte, ce prostii vorbesti? sunt lunare sau zilnice. seara se scot cu grija si se pun intr-o solutie speciala de dezinfectare si hidratare. Nu se poarta mai mult de 10-12 ore pe zi iar cand simti mancarimi sau usturimi le scoti si le cureti iar iar daca persista le scoti si o vreme porti ochelari. Nu mai da sfaturi luate de pe Google fara să fi purtat vreodata, te rog!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lentilele de contact necesita o ingrijire speciala a ochilor si sunt periculoase pentru ochi. Mai mult, te costa o gramada de bani.

| sonya a răspuns:

Hei,

Chiar daca lentilele de contact sunt mai estetice, pe termen lung aleg ochelarii. Eu una folosesc si lentile si ochelari.

Daca ai probleme oftalmologice, inainte de a te decide la lentile trebuie sa vb cu dr pentru a ti le recomanda pe cele mai potrivite pentru tine.

Lentilele le poti folosi atunci cand iesi in oras, la o petrecere sau la diverse ocazii, nu permanent. Tine cont ca trebuie sa ai o buna igiena cand le pui pentru a evita aparitia altor probleme la ochi. In rest poti purta in continuare ochelarii. Acestia nu necesita atat de multa atentie precum lentilele.

Nu uita ca lentilele trebuie schimbate periodic si asta presupune un cost mai ridicat decat o pereche simpla de ochelari. Chiar daca schimbi rama, tot nu ajungi la costurile pentru lentile. In plus, acum a purta ochelari e la modahappy

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lentilele de contact sunt incomfortabile rau, nu merita efortul

| PeFuga a răspuns:

Daca te-ai plictisit de ei cumpara-ti o rama noua... sau doua rame noi si schimba-le intre ele. Poti sa iti iei si lentile de contact, dupa ce mergi la un nou consult oftalmologic si discuti cu medicul, dar pastreaza lentilele pentru zilele in care vrei sa iesi fata ochelari din casa, nu ca pe o optiune permanenta. Ochelarii sunt faini pentru ca pot fi un accesoriu foarte şic happy

| Mihaelablabla a răspuns:

Ochelarii sunt mult mai buni decat lentilele, clar!

| fropy a răspuns:

Daca ai bani cumpara seturi de lentile de contact de unica folosinta, eu dau 5 mil cam la o luna si jumatate, sunt usor de pus si dupa ce le dai jos le arunci la gunoi si gata, nu trebuie sa le ingrijesti

| Mariana_Gheorghe_1978 a răspuns:

Si eu am fost sceptica la inceput, insa am incercat lentile de contact si nu mi-a parut rau... Citeste acest articol de aici si trage o concluzie https://lentiledecontact.net/blog/lentile-de-contact-pro-sau-contra/