anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Leucemie sau leucocitoza cortizonica?

Buna ziua, o sa incep prin a spune ca am 39 ani si sunt femeie
Am talasemie minora mostenita de la mama, care nu imi ridica probleme, am o viata normala
In Ianuarie 2021 am avut o criza brusca de dureri osose care se accentuau pe zi ce trecea.Am obtinut o programare la reumatologie unde am facut radiografii maini si picioare, scintigrafie ososa., la care au aparut mici modificari, dar nu drastice. Analizele specigice pentru reumatita sunt ok, in limita valorilor normale.
Doar CRP a fost de 11, 3 val maxima fiind de maxim 5
S-a pus un diagnostic rezervat de poloartrita si fibromialgie si am primit diverse tratamente cu ar fi

Luna Februarie. 

*Prednisolon 5 mg (5 pastile pe zi.  schema de trei zile pana la  reducere completa)
  *Ibuprofen 400 mg( 3-4 pe zi)

Luna Martie.       
*Colecoxib 200 mg. (2 pe zi)
*  Prednisolon 2, 5 mg pe zi


Luna Aprilie.        
* Naproxen 500 (2 pe zi)

Luna Mai.            
 * Prednisolon.5 mg( acceasi schema    de trei zile pana la.   reducere totala)

Rezultatele nu au fost unele asa cum se astepta dr meu... durerile si umflaturile artivulatiilor fiind tot acolo

A decis sa imi refaca unele analize la sange si rezultatele sunt proaste ..asa cum am fost informata de el telefonic

Analiza.             Val mea.      Val normale

Leucocite.  !     23, 5. 3-, 10, 8
VSH.         !        21.       < 20
Eritrocite.    !    5, 61.        4-5, 4
Hemoglobina!  11, 9.    12-14, 8
Hematocrit.     37, 8.        37-46
MCV.           !  67,4.        83-98
MCH.           !   21,2.       28-33
MCHC.        !   31,5.        32-35
RDW.         !    17,4.       

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice ar fi, e o problema a sangelui.
Oare cum poti sa repari asta?
Poate prin vitamine luate din legume si fructe?