| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecută în timpul ciclului am avut un act sexual neprotejat. În luna martie nu mi-a venit ciclul. Mentionez ca am dereglari ale ciclului. De 2-3 am crape, iar azi am observat ca scurgerile mele zilnice sunt roșii, dar nu e ciclu. De cand au aparut crampele sunt si balonata. Să fie vorba de o sarcina sau nu? Cabinetele ginecologice sunt închise

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Ce sa îți fac bro, ți-ai ales ziua greșită în care să faci ***

| Geomire a răspuns:

Nu cred ca ai avea de ce sa îți faci griji, nu am făcut niciodată sex în timpul menstruației însă din câte știu, menstruația elimina sperma. Eu sunt însărcinată și mi-a luat 3 luni sa rămân, acum depinde de corpul fiecăreia, însă stai liniștită, zilele astea o sa îți vina, mai mult ca sigur. Dar preventiv, ai putea sa îți faci un test de sarcină ca să fii sigura, nu știi niciodată cum reacționează corpul tău la anumite lucruri. Sănătate multă!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Geomire):

Menstruatia elimina nu numai menstruatia, ci si placenta cu ovulul mort.
In nici un caz, perioada de menstruatie nu este fertila, deoarece nu exista placenta in care sa se instaleze ovulul.
Atentie la termeni. Ciclul este perioada cuprinsa intre prima zi de menstruatie si prima zi a menstruatiei urmatoare, nu perioada cat ai menstruatie.

| Geomire a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Exact.