| 1hellotpu1 a întrebat:

M-a muscat cainele meu.Nu stiu ultima oara cand l-am vaccinat.E undeva in zona burtii.Se cam vede si ma doare.CE SA FAC NU VREAU SA MOR?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"| Chiriac_Maria_1970 : M-a muscat cainele meu...E undeva in zona burtii"

ți-a afectat și ombilicul?

| 1hellotpu1 explică (pentru sierra1):

E undeva mai jos- Nu stiu-

| sierra1 a răspuns (pentru 1hellotpu1):

Adică nu știi (de) unde te-a mușcat?

| Catrice a răspuns:

Mi-a părut bine de cunoștință.

| 1hellotpu1 explică:

Nu conteaza m-am dat cu spirt si cand mama a ajuns acasa mi-a spus ca i-a facut vaccin luna trecuta.In fine, noi nu o plimbam pentru ca avem o ditamai curtea si nu prea poate lua boli de la alte animale.Multumesc ca ai raspuns! Rana s-a mai micsorat big grin

| Aditzu736 a răspuns:

Salut, dezinfecteaza-te bine cu apa si sapun, daca suporti dai si cu spirt si mergi urgent la spital, sa nu treaca 24-48 de ore ca sa-ti faci vaccinul anti-rabic, daca trec doua zile si nu faci asta exista un risc ridicat sa faci rabie, cu o mortalitate de peste 95%. Mult succes si du-te la spital imediat!

| 1hellotpu1 explică (pentru Aditzu736):

E un fel de muscatura dar e mica- ~MULTUMES~ Dar cred ca daca ii zic mamei ma bate de lesin.M-a muscat la burta pentru. ca la mine tuna si se sperie.Era in garaj si m-am dus sa vad ce face- O sa caut spirtul.

| 1hellotpu1 explică (pentru 1hellotpu1):

Multumesc*

| Aditzu736 a răspuns (pentru 1hellotpu1):

Deci nu conteaza cat de mica este, atat timp cat coltii lui ti-au atins pielea, oricat de mica ar fi tu ai o sansa sa contactezi rabie, daca si cainele o are, ceea ce poate fii posibil, mai bine ii zici mamei tale, o sa te certe, trebuie sa suporti orice ti-ar face deoarece nu ar fi mai rau decat rabia, serios vorbesc, uita-te pe Youtube cum se manifesta la oameni, nu este de joaca, poti muri in chinuri absolut oribile daca nu te vaccinezi, eu nu zic ca sa te sperii, asta este adevarul, daca te duci la spital sansele sunt de 100% sa nu patesti nimic, deci scapi, du-te cu incredere la spital si spune-le ce ai patit.

| 1hellotpu1 explică (pentru Aditzu736):

DA DAR IN PRIMUL rand me frica sa nu iau coronavirus din spital sad

| Aditzu736 a răspuns (pentru 1hellotpu1):

Lasa ca nu iei daca respecti masurile, spitale au zone impartite, o parte unde intra suspectii si alta unde nu, de-aia se fac triaje, du-te repede la spital, apropo, de la rabie mori garantat, de la coronavirus nu + ca nu ai sanse sa iei coronavirus daca intri in spital si respecti masurile, tu alegi pana la urma.

| aXy99 a răspuns (pentru 1hellotpu1):

Nu vei lua covid din spital, deoarece nu vei merge la spital de covid.