Întrebare recomandată | AndreeaPatrona a întrebat:

M-am ars cu apă fierbinte. Ce pot pune în afară de comprese cu apă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In primul rind, nu se pune comprese cu apa, doar cu apa. Complici situatia, facind basici si mai apoi rana la locul arsurii. Cind mama mea s-a oparit la fata si am dus-o la urgente, medicul de acolo i-a zis in timp ce o trata ca in asemenea cazuri e bine sa se faca o solutie din o jumatate parte apa si o jumatate parte spirt si cu ea sa se dea pe arsura, si nu vor ramane urma, si se va vindeca normal. Cind a iesit, mama mea mea zis sa retin reteta, si, fiind simpla, am retinut-o, desi aveam doar vreo 15 ani.
O alta buna solutie e iaurtul, care contine enzimele necesare vindecarii asrsurilor. Albusul de ou la fel, sau, sotia mea o face, si ti s-a zis deja, sa pui sare pe arsura. Si are efect.

| rater1994 a răspuns:

Era odata o poveste despre razboi. "Un obuz a lovit un barbat si i-a facut arsuri foarte grave pe corp. Ceilalti camarazi neavand ce sa faca s-au gandit ca singura solutie e sa puna faina pe el deoarece aveau saci plini cu faina. Asta au si facut au turnat sacii de faina pe acest om. In 3 saptamani aprox acest om si-a revenit, durerile au disparut si totul a fost bine." Medicii au auzit povestea aceasta si au facut si ei la fel. S-a constatat ca intr-adevar faina ajuta la arsuri. Ca fapt am incercat si eu si sincer chiar ajuta nu te mai doare, si te ajuta sa iti treaca mai repede.

| minrest a răspuns:

Dupa cum spune NGheorghe, sarea este foarte buna, eu imi pun mereu cu rezultate excelente. Sare de bucatarie, cu putina apa ca sa stea.

| ALGator a răspuns:

In principiu nu trebuie "pus" nimic. Celulele lucreaza singure pentru regenerare.
Locul arsurii trebuie mentinut curat. Se poate pune un pansament uscat. Daca sunt dureri (vor disparea odata cu vindecarea bolii) dar nu sunt basici sparte se poate aplica un gel de la farmacie.
Nu trebuie sparte basicile!
Nu se da cu sare, bicarbonat, praf de pusca, prafuri naturiste etc.
Apa curata cu sapun e OK daca trebuie sa mai cureti rana.
Daca pansamentul steril (uscat) se lipeste pe rana, poate fi indepartat prin udare cu apa.
P.S. Ars si oparit e acelasi lucru din punct de vedere al pielii.

| cristi202 a răspuns (pentru ALGator):

Nu e OK praful de pusca (mai ales daca ia sau ii da foc happy ), dar nici cu apa nu e bine sa dai pe rana, caci apa complica arsurile. De fapt, in prima faza, tesuturile se umplu cu apa, si de aceea mai apoi apar basicile daca arsura e mai grava, apa fiind in exces, si de aceea apa nu e indicata deloc la arsuri. Mai ales ca daca a fost ars, nu prea ma ai ce curata.

| ALGator a răspuns (pentru cristi202):

Imediat dupa racire trebuie indepartat excesul de caldura de pe suprafata pielii si din profunzime, incit sa nu apuce sa actioneze prea mult asupra celulelor din stratul afectat. Cam astea sunt recomadarile pe care eu le-am intilnit.
Apa e folosita ca agent eficient de racire si nimic altceva. Un efect secundar banuiesc este ca opreste pe moment afluxul de sange in zona ceeace pare a fi benefic. Cel putin la mine a functionat si am scapat de roseli ale pielii, basici, in cazul arsurilor usoare.
Apa este chimic neutra. In schimb daca se da cu ulei (care imbicseste pielea, astupa porii si nu transmite nici caldura rapid) sau alte inventii care sunt mai agresiv chimic (sare de bucatarie etc) riscul este sa se obtina efecte nedorite, sa se inrautateasca din cauza expunerii epidermei, si asa stresata si slabita din zona la alti factori suplimentari de stres (chimic, fizico-chimic). Cei care fac experiente cu substante pe piele risca sa ia Premiul Nobel.
Deci, intr-adevar, nu e vorba de curatat rana.

| cristi202 a răspuns (pentru ALGator):

"Apa e folosita ca agent eficient de racire si nimic altceva." Corect. Dar nu cum crezi tu. Adica sa pui apa. Organismul stringe apa acolo pentru racire, pentru ca el insusi isi are propriul sistem de mentinere a unei temperaturi constante (de aceea toti oamenii avem in jur de 37 de grade). Si oricum, chiar si o bucata de fier de o incingi pana la limita topirii lui, nu ramane pentru mult timp cald, caldura se disipeaza, e adevarat ca metelele sunt bune conductoare de caldura, dar si apa strinsa in organism la ranile provocate de arsuri are capacitatea de a stringe caldura, pentru ca lichidele in general absorb multa caldura, de aceea stai cinci minute la aragaz pana sa iti fiarba paharul de apa din ibric ca sa iti faci o cafea. Deci caldura de la locul arsurii se disipeaza, se duce destul de repede, nu trebuie rana racita, si mai ales cu apa, care, fiind in exces, duce la aparitia basicilor, si a ranilor dupa ce acestea se sparg. Si faptul ca nu trebuie pusa apa goala pe arsura, o stiu de la un medic avizat.
Sarea, ar trebui sa vezi din punct de vedere chimic ce se intampla in organism in legatura cu ea cand vine in contact cu celulele lui, e un intreg proces ce se intampla la nivel atomic, daca vrei sa il afli, si sa afli de ce sarea face foarte bine, poti sa cauti pe net sa vezi ce se intampla cand cineva intra intr-o salina. Procesul e acelasi, corpul intra in contact cu sarea, doar ca la salina, e vorba de aerosoli, adica microparticule de sare in suspensie in aer.

| ALGator a răspuns (pentru cristi202):

Mulțumesc pentru explicații!

Din păcate nu am motive sa mă îndoiesc de informațiile pentru public întocmite oficial de Ministerul suedez al sănătății. Evident că dacă greșesc ei ma înșel și eu :-)
https://www.1177.se/Stockholm/Fakta-och-rad/Sjukdomar/Brannskador/

| NGheorghe a răspuns:

(Nu te-ai ars! tu te-ai opărit. )
Dacă nu ți s-a dus pielea si nu ai rană deschisă atunci poți sa pui sare de bucatarie... eu așa făceam si durerea trece instant si am impresia ca se vindeca si mai repede.

| cristi202 a răspuns (pentru NGheorghe):

Daca avea rana deschisa si punea sare, era mai... interesant, nu? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sudocrem. gasesti la farmacii.

| unprietenaproape a răspuns:

Tine ceva congelat din frigider daca te ustura prea tare

| cezar003 a răspuns:

Ulei de masline

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Sau bitter suedez desigur fara alcol

| BIoody a răspuns:

Iti pui dulceata de macese are un efect miraculos sau apteul de porc iar
sau daca nu Unsoare de camila

| BIoody a răspuns:

Oparit-o

| liliana77any a răspuns:

Iaurt, vezi ca e la farmacie un spray special pentru arsuri.

| Kyttynna a răspuns:

Incearca spray cu Propolis.

| Kyttynna a răspuns:

Revin cu mesaj pentru cel ce se autointituleaza "Samariteanul" care evalueaza in necunostinta de cauza raspunsuri, si care va este folositor tuturor: Inainte de a cataloga un raspuns ca fiind eronat DOCUMENTEAZA-TE! Pentru ca NU STII NIMIC legat de acest subiect! Spray-ul cu propolis la mine functioneaza instant pentru rani, arsuri si opareli, il folosesc de ani de zile. Si prin evaluarea ta nu faci decat sa dezinformezi oamenii aflati in suferinta. Apuca-te sa citesti link-urile de mai jos si daca nu te pricepi la evaluari NU O MAI FACE!

http://www.miere-bucovina.ro/tratarea-arsurilor-cu-miere-si-propolis.html
https://www.nutritiv.ro/......mebra.html

| Andreiu68 a răspuns:

Te-ai oparit! Arsura este mult mai grava. Daca nu s-a dus pielea atunci poti sa pui miere de albine acolo unde te-ai oparit! Asa faceam eu si imi trecea durerea accea de ars, senzatia aia ca te frige.

| dororo a răspuns:

Pui sare pe rana sau soda

| Andrei144 a răspuns:

Si eu m-am oparit și am folosit oțet și după lași locul curat și să nu spargi nimic

| AnonimPeViata a răspuns:

Apa calda peste rana laughing

| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Una Andrea.te pot ajuta in acest caz pentru ca sunt asisntent medical an I: in primul rand nu te-ai ars ci te-ai oparit..in afara de comprese mai poti pune si comprese cu rivanol sau cu betadina..acum depinde cum te-ai ars: daca e grav pui doar compresa cu ribanol sau daca nu e grav le poti pune pe ambele 2.

| IoanaDariaH a răspuns:

Pune sare
IMPORTANT! Sa nu fie rana deschisa

| VioVio98 a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara un "oximed" este un spray, foarte bun pentru arsuri. Pulverizezi doar pe arsura

| geani71 a răspuns:

Eu zic sa mergi ca sa te vada un medic nu este de glumit cu arsurile. acestea sapa si dupa 24-72 de ore pot aparea complicatii, infectii...albusul de ou trebuie dat imediat dupa ce s-a produs accidentul...dar mergi sa te vada un medic, nu risca

| TRIGGEREDrobbie a răspuns:

Ai putea incerca cu sufletul meu, e destul de rece.

| Dănuț_Daniel_1997 a răspuns:

Du-te la un medic sa te vada si iti va zice el.

| mihairt a răspuns:

Cu bulion, este foarte bun pentru astfel de arsuri.

| Bogda824636 a răspuns:

Pui sare de bucatarie...

| Cj_Cosmingeorge_1998 a răspuns:

Du-te la un medic, o sa iti spuna el de ce ai nevoie