| Dariusprds a întrebat:

M-am ars din greseala cu focul si ma ustura foarte tare. Ce sa fac? Cu ce sa imi dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune miere de albine pe arsura!
Dupa 1-2 ore, speli cu apa rece si trece, fara sa-ti faca basica si fara sa mai doara.

| Lioana a răspuns:

Miere cu scortisoara. Foarte bun calmant daca e aplicat imediat. Nici nu se mai face bășică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smântâna/iaurt rece

| Țoglă a răspuns:

Ulei

| anonima2617181 a răspuns:

Mai bine ai folosi unguent special pentru arsuri

| Anonimul224 a răspuns:

Ar fi bine sa.ti dai cu danone natural sau cu smantana...Astfel nu va mai ustura si o sa.ti treaca mai repede

| lalallalallalalalaallalallala a răspuns:

Apa rece de la robinet-10 minute.

| Caramel420 a răspuns:

Albuș de ou bătut bine