| Slovcehov a întrebat:

M-am ars la mana cu apa clocotita. Nu am basici, dar daca nu tin mana sub apa ma arde foarte tare. Exista remedii naturale? Nu vreau sa ajung la spital pentru atata
E rosie zona

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trece de la sine. Daca nu ai basici, nu este grav.

| RxTx a răspuns:

Mergi la urgente ca au ei niste creme minunate
La mine in familie o femeie a scăpat peste un copil de 2 ani apa clocotită si
A fost luat cu salvarea si i-a dat cu creme la spital
A bandajat-o si in 6 luni i-a trecut fara sa ramana cu cicatrici

| Crackman a răspuns:

Daca nu ai basici asta inseamna ca nu ai risc nici de infectie. Te dai cu i alifie de la farmacie si trece dupa ceva timp

| haileewatson a răspuns:

Dimineata la prima ora mergi la farmacie si iti iei un spray pentru arsuri.

| Jessica1235 a răspuns:

Apă rece sau ghiață, arsura o să o simți un timp dar important e ca nu ai beșici, ele apar la arsuri mai grave

| sparklingqueen a răspuns:

Spala-te pe mana regulat, aplica spray pentru arsuri sau crema de galbenele, si pune cuburi de gheata/comprese.

| alexandradlr a răspuns:

Stai cu gheata pe rană. Sau eu aplicam peste arsura și o crema se galbenele sau crema ci extract de ceara. Menținută igiena, dezinfectate și pansata ca dacă întra un microb la rana aia ți se umfla toată mana.