| MCRgurl a întrebat:

M-am certat cu sora mea si e atat de nebuna incat mi-a luat pielea cu unghia. Mi-a curs sange pana acum (in cantitati incredibil de mici, deci nu e ingrijorator), dar s-a oprit. Problema e ca ustura foarte tare si n-am o crema sa dau. Va rog ajutati-ma ca nu mai pot. Ma ustura incredibil de tare. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu se da cu crema direct pe rana, ca nu te ajuta cu nimic.
Te speli bine, apoi pui un plastui cu rivanol si-i tii (daca nu da semne de infectie), pana incepe sa se cicatrizeze.
Asta e...te ustura, stiu cum e.Dar daca ne plangem din bubite la rani ce facem?

| aryana1991 a răspuns:

Gheata pentru usturime si eventual putin alcool medicinal intai daca ai la dispozitie

| AikkoxD a răspuns:

Te speli frumos cu săpun protex, să omori microbii şi te dai cu Betadine/rivanol/cremă de gălbenele. Dacă nu ai, pune nişte sare. O să usture puţin dar o să-ţi treacă.

| SuciuRuxandra94 a răspuns:

Poti sa iti dai cu crema de galbenele de la farmacie sper ca ti-am putut fii de ajutor big grin Funda?