| Tudor12345678910 a întrebat:

M-am înțepat într-o urizca cam acum o ora. Umflaturile au dispărut, dar durerea nu. Ar trebui sa ma dau cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Directioner99 a răspuns:

Eu am curatat urzici cu mainile goale, simteam intepaturi dupa ce am terminat.Nu m-am dat cu nimic au trrcut de la sine in ziua urmatoare

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Daca doresti da te poti da cu orice crema gasesti prin casa, nu este obligatoriu dar nici rau, urzicile nu fac rau daca te inteapa dar provoaca mancarimi eu unu nu le suport m-am urzicat acum cativa ani cand am intrat intr-o gradina la ciordit de caise de am zis ca nu-i adevarat, nu am stiut ca in toti buruieni aia mari care erau in jurul copacului sunt si urzici si am iesit din gradina urzicat pana la genunchi imi venea sa ma scarpin de borduri, masini, copaci, crengi am rezolvat treaba cu o sticla de spirt pe care am varsato in locul unde eram urzicat dar in cazul tau daca nu te mai mananca foloseste orice crema in termen de valabilitate pe care o gasesti acasa, cat despre durere nu cred ca e chiar durere ci disconfort sau cel mult usturime daca te-ai scarpinat ca mine cu cheile de la masina.