| brokxy a întrebat:

M-am lasat de ciocolata din cauza ca imi producea dureri insuportabile de ficat si stari de rau, as vrea sa ma las si de zahar, cum imi pot pastra o glicemie sanatoasa fara zahar? Imi e frica ca daca renunt la zahar de tot pot face ceva boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zaharul e unul dintre cele mai nocive alimente pe care le bagam in noi. Nu are cum sa sufere organismul fara el. Isi ia glucidele din alte alimente

| alina2k18 a răspuns:

Cu siguranta nu ai cum sa renunti de tot la zahar pentru ca se afla in aproape orice aliment, inclusiv in mezeluri.
Iti poti lua zahar [ fructoza ] din fructe - 1 banana, 1 portocala, 1 mar golden - depinde ce preferinte ai.

| mentholinks a răspuns:

Aproape toate alimentele contin zahar asa ca daca renunti la zaharul rafinat (ala la punga ce-l pui in cafea, ceai, etc.) chiar nu ai de ce sa-ti faci griji. Si oricum o boala nu o sa o faci asa peste noapte fiindca glucoza, zaharul, este esential pentru organism fiind hrana principala a creierului si chiar o mica reducere sub limitele normale a nivelului de zahar in sange le vei resimti din timp.

| Bizon95 a răspuns:

ZAHAR e in foarte putine alimente care nu sunt dulci
DAR, zaharuri sunt in majoritatea alimentelor, mai ales de la magazin... asa ca sigur o sa iti mentii o glicemie normala si fara zahar

totusi, poti sa mananci ciocolata cu foarte putin zahar (nu mai stiu cum ii spune, amara, sau cu foarte multa cacao) sau... orice ciocolata de la Herbalife, care au un gust cat se poate de ciocolata, dar au FOARTE putin zahar si FOARTE putine calorii (insa costa de ustura)

https://www.herbalife.ro/

Herbalife, o viata foarte sanatoasa si produse de cea mai buna calitate... DACA ITI PERMITI :D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se întâmpla nimic dacă renunți la zahăr, e foarte bine! Dar zahăr conțin multe alimente, cum ar fi și fructele, adică e greu să nu mai consumi deloc zahărwinking dar dacă chiar îți dorești, e sănătos!

| Ralena a răspuns:

Pentru o buna functionare a organismului, ai nevoie de glucide bune (principalul aliment al organismului, urmat de lipide si apoi proteine). Glucidele "bune", si anume polizaharidele, se gasesc sub forma de gluciza sau fructoza in toate fructele si legumele. Mono si dizaharidele gasite in zahar (fie alb fie brun), miere, sau faina alba, sunt extrem de nocive pentru organism, punand un stres foarte mare pe pancreas care produce prea multa insulina, ducand la toleranta in final, si pe ficat, care este nevoit sa stocheze excesul sub forma de glicogen, apoi tesut adipos (ficatul ARE legatura cu zaharul, este laboratorul organismului). Daca ai nevoie de dulce (ca si gust) poti folosi stevia care nu are indice glicemic, dar ar fi bine cand o faci sa mananci si un fruct, deoarece e posibil ca gustul dulce sa pacaleasca enzimele digestie si inclusiv pancreasul, si sa produci insulina. Exista si ciocolata cu stevia, de exemplu la Fitto Fit, dar banuiesc ca sunt multe frme.

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Ficatul nu are treaba cu zaharul, ăsta e domeniul pancreasului deja ți se face rău pentru că pancreasului îi e greu să facă atât de multă insulină si ciocolata poți mânca doar ca pe cea neagră

| Adesim a răspuns:

Înlocuiești zahărul cu chestii naturale. Cum ar fi mierea, ștevia, glucoza, siropul de arțar sau de fructe și multe altele. Natura te ajută mereu.

| CristinaEmma a răspuns:

Da, cum spun si restul toate alimentele au zahar dar in primul rand la ce ai scris tu ca ai renuntat e mai important sa renunti la alcol, dulciuri cafele cu zahar si zahărul din comert inlocuind cu sfecla, fructe, miere si alimente vegetale vi care te vor pune pe picioare, te vor umple de viata si sanatate. Amintesteti ca ai un motoras care il controlezi tu nu el pe tine si datorita ordinului si alegerii tale corecte prin modul de a gandi si credinta care o vei acorda dorintei tale reusesti sa renunti la orice, nu te lasa influentat/a, eliminati toate gandurile imposibile si gaseste solutiile cele mai bune pentru a le face posibile.
Sfat: avand probleme cu ficatul sau cum ai scris exista foarte multe freshuri cu sfecla, mere sau sare amara care te pot ajuta dar inainte de toate poti face o vizita medicului naturist si roagă-l sa-ti dea o dieta bazata pe acestea, iar ciocolata este indicat sa mananci odata la ceva timp cea neagra sau glucoza atata timp cat nu e consumată in exces are si ea beneficiile ei.
Am incredere ca ai inteles si ca faci alegerea cea mai buna. Multa sanatate iti doresc!^^