| Smiiiley a întrebat:

M-am lovit la deget, si acum e umflat si s-a invinetit. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un calmant și gheață pentru a se retrage umflătura.
În rest, nimic.
Pa, pa.

| Empathizer a răspuns:

Pune o compresa rece si ia o aspirina. Daca nu a curs sange, poti folosi si un unguent antiinflamator (Diclac, de exemplu).

Daca durerea persista si maine, sau daca starea ta se agraveaza, mergi la medic.

| JoeTPU a răspuns:

Aşteaptă până trece!
Însănătoşire Grabnică!

| Smiiiley explică:

straight face..Ma gandeam ca o sa se gaseasca o persoana cu IQ-ul mai mic decat numarul la pantofi sa raspunda.
So, sfatul meu prietenesc este:numai raspunde la intrebari de la categoria :Sanatate.
Esti prea sarac cu duhul, ca sa dai raspunsuri utile.

| LittleEvil666 a răspuns (pentru Smiiiley):

Te-ai nscut tu medic si nu stiu eu ma copil atomic ce esti. Vezi de nasul tau mucosule ca nici sa te stergi la fund nu stii si comentezi de altii.

| LittleEvil666 a răspuns (pentru Smiiiley):

Daca tu aveai IQ-ul mai mare decat numarul de la pantof cum zici nu mai puneai o intrebare idioata aici.Da la cum nu te duce capu sa pui niste gheata sau mai bine sa iti tai degetul sa al pui in congelatorlaughing nu as mai comenta asa ca taci ca esti mai prost decat prevede manualul de clasa intai mucosule.

| LittleEvil666 a răspuns:

Sa te duci la medi e cea mai buna solutie.

| dydysweet a răspuns:

I-a o batista si un cubulet de gheata si incearca sa legi batista de deget ...ai nevoie sa tii ceva rece la deget ca sa dispara umflatura dupa ce vezi ca s-a mai dezumflat date cu crema de galbenele si incearca sa tii degteul drept cat poti u de mult pentru ca daca il tii sucit el o sa se vindece asa si cand nu o sa mai ai nicio problema nu ai sa mai poti sa il intinzi si sa il misti asa cum faceai inainte:d

| xpbauuxx a răspuns:

Pune gheata pe el si intr-o saptamana o sa treaca.